Univerzita prověří náhodně vybrané práce, zaměří se na opisování i kvalitu

  15:28
Po plagiátorských kauzách dnes už bývalých ministrů vlády Andreje Babiše se olomoucká Univerzita Palackého rozhodla zkontrolovat starší diplomové práce. A to i přesto, že se jí nedávné aféry přímo nijak netýkaly. Na konci září spustí jejich kontrolu napříč fakultami, v první fázi ověří desítky diplomek.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Krok je reakcí na plagiátorské aféry Taťány Malé z hnutí ANO a Petra Krčála z ČSSD. Malá v létě odešla z postu ministryně spravedlnosti, byť jakoukoliv vinu odmítala.

Krčál se vzdal funkce ministra práce a sociálních věcí po pouhých dvaceti dnech a připustil, že v obsahu jeho práce mohlo dojít k pochybením.

Zda se něco podobného v minulosti nestalo i na Univerzitě Palackého (UP), kde ovšem Malá ani Krčál nestudovali, bude jasné příští rok na podzim, kdy skončí první vlna kontrol. Zaměřené budou právě především na plagiátorství.

„Jde nám samozřejmě o reputaci Univerzity Palackého. Ačkoliv se jí aféra s plagiátorskými kauzami netýkala, chceme pro jistotu a kvůli renomé instituce namátkově diplomové práce prověřit,“ vysvětluje rektor olomoucké univerzity Jaroslav Miller.

Od kontrol si slibuje také zjištění, zda se strmý nárůst počtu studentů UP v letech 2010 až 2012 odrazil i ve kvalitě jednotlivých textů. V současnosti na univerzitu, jež je nejstarší vysokou školou na Moravě a druhou nejstarší v České republice, chodí na 22 tisíc studentů.

Kontrola se bude týkat náhodně vybraných prací napříč fakultami

Diplomky ke kontrole si univerzita podle Millera vybere náhodně ze všech osmi fakult. Rektor odmítá, že by se při tom zaměřila například na práce aktivních politiků či lidí ze státní správy.

„Kvalitativní standardy musí splňovat všechny práce, nikoliv pouze texty určité předvybrané skupiny,“ argumentuje Miller. Vylučuje také, že už by měl podezření, že některé diplomové práce na UP vznikly právě díky plagiátorství. „Nemáme pro to konkrétní důvod,“ dodává.

Většina prověřovaných diplomek bude pocházet z období po roce 2008, když už studenti své práce na UP standardně odevzdávali v elektronické podobě.

„V první fázi předpokládáme výběr zhruba stovky prací. Nevylučuji, že jich v případě potřeby může být i více,“ upřesňuje Miller.

Trest za plagiátorství může stihnout i vedoucího práce či oponenta

Jak výsledky zhruba roční kontroly univerzita využije, záleží podle rektora až na jejich konkrétní podobě.

„Pokud zjistíme nedostatky, bude nutné bavit se o jiných a účinnějších kontrolních mechanismech,“ uvádí rektor.

Navíc, pokud by škola odhalila více případů opisování, může být potrestán nejen autor práce, ale také její vedoucí či oponent.

„Škola může odebrat titul pouze několik let dozadu. V případě prokázaného masivního výskytu plagiátorství by nicméně mohla uvažovat o řadě opatření, včetně omezení akreditace příslušnému studijnímu programu,“ vysvětluje Miller.

Olomoucká univerzita přitom není jediná, která se do kontrol diplomek po aférách Babišových exministrů pustí. Namátkové prověření starších textů už podle Lidových novin spustila brněnská Masarykova univerzita. Naopak Univerzita Karlova v Praze s něčím takovým nepočítá.