Mladíci vylezli na barokní bránu, jednoho musela sundat plošina

  13:36
Na barokní Terezskou bránu z poloviny 18. století v centru Olomouce vylezli v sobotu nad ránem tři mladíci. Když jeden z nich nedokázal slézt, museli ho sundat hasiči s pomocí plošiny. Ukázalo se, že byl opilý.

Terezská brána, cenná památka a pozůstatek olomouckého barokního opevnění. Snímek po dokončení rekonstrukce za osm milionů korun, která proběhla v roce 2009. | foto: Libor TeichmannMAFRA

Terezská brána stojí v centru Olomouce od roku 1753, své jméno dostala u příležitosti návštěvy císařovny Marie Terezie.

V sobotu před třetí hodinou ráno však museli k památce na někdejší olomouckou pevnost a již zbourané hradby vyjet strážníci a hasiči. Zaměstnala je trojice mladíků, kteří vylezli na bránu zdobenou kamennými reliéfy.

„Dva lidé následně z brány slezli. Třetí mladík ale nebyl ani po výzvě strážníků schopen dostat se dolů. Z tohoto důvodu jsme přivolali hasiče, kteří dotyčného sundali pomocí výsuvné plošiny,“ popsal mluvčí olomoucké městské policie Petr Čunderle.

Opilý mladík skončil na záchytce, v dechu měl téměř 1,5 promile alkoholu. U dvou zbývajících dechová zkouška provedena nebyla.

Památku, jejímž autorem je projektant olomoucké tereziánské pevnosti Pierre Bechade de Rochepine, výtečníci nepoškodili.

Postih teď hrozí tomu, který strážce zákona neposlechl. Jeho prohřešek projedná přestupkové oddělení olomouckého magistrátu.

Fotogalerie

„Případ jsme předali k posouzení správnímu orgánu kvůli neuposlechnutí výzvy. Ničeho vyloženě protiprávního se ovšem dotyční nedopustili, byť je samozřejmě vrcholně nevhodné a také krajně nebezpečné takto lézt na cenné památky,“ doplnil Čunderle. 

Podobný případ se v Olomouci odehrál před rokem. V noci na úterý 10. července 2018 strážníci řešili případ mladíka, který se přímo na Horním náměstí koupal v Caesarově kašně. Hlídku tehdy ovšem zaujal také trámek, který ležel na jejím schodišti.

„Mladý muž řekl, že ho přinesl z Terezské brány, na kterou vylezl a trám vysadil ze zábradlí,“ podotkl tehdy Čunderle.

Terezská brána ovšem není jedinou olomouckou památkou, která láká k lezení. Minulý měsíc vyšplhal šestadvacetiletý cizinec přímo v srdci města na více než třicet metrů vysoký Sloup Nejsvětější Trojice, který je zapsaný v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

I tehdy byla potřeba plošina, aby se muž dostal z téměř dvacetimetrové výšky.

Podívejte se na záchranu muže z olomouckého Sloupu Nejsvětější Trojice:

Autor: