Olomouc opět rýsovala své plány na cizí pozemek, znovu čelí žalobě

  4:52
Jednou už advokát Martin Začal olomouckou radnici u soudu porazil, když mu v územním plánu nakreslila přes jeho pozemek novou ulici. Zažaloval ji a vyhrál. Nyní na jiné své parcele našel pro změnu naplánované veřejné prostranství. Slibům města už nevěří, a proto radnici žene k soudu znovu.
Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Začal chce na svém pozemku vybudovat dům pro seniory. Plány mu ovšem ve čtvrti Chválkovice doslova zkřížila ulice, kterou na jeho pozemek narýsovali autoři současného územního plánu. Navzdory tomu, že už před lety při vzniku plánu úředníci připustili, že veřejné prostranství může být i o kus dál. Posléze však bez vysvětlení změnili názor.

Začal si tak prožívá nepříjemné déja vu. Kvůli plánované ulici se totiž s městem už jednou soudil, u rodinné vily v Čadově ulici měla vést i přes jeho soukromou parcelu. Na případ tehdy upozornila MF DNES. Začal spor letos v únoru po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu definitivně vyhrál (psali jsme zde).

Město se v novém případu hájí tím, že chce plán změnit, a to i na pozemku, kvůli němuž Začal podal druhou žalobu. Radnice totiž soudu vzkázala, že v návaznosti na první prohraný spor počítá s překreslením územního plánu na obou sousedících parcelách.

Advokát už však úřadu nevěří. „Město ve vyjádření k žalobě uvedlo, že je žaloba předčasná a že na základě souvisejícího předešlého řízení učiní změnu územního plánu i na tomto pozemku. Nicméně informace uveřejněné na stránkách města tomu neodpovídají a ze zkušenosti a opatrnosti vím, že nelze na takový příslib spoléhat,“ řekl MF DNES Začal.

Radnice přitom dostala šanci, aby vše vyřešila ještě před rozsudkem. Avšak nevyužije ji, což vysvětluje šibeničním termínem.

„Soud stanovil městu lhůtu pro pořízení změny územního plánu. Je ale nepřiměřeně krátká, její splnění je nereálné. Mimo jiné vzhledem k nutnosti postupovat v souladu se stavebním zákonem,“ argumentovala mluvčí radnice Radka Štědrá.

Současně ubezpečila, že Olomouc na překreslení územního plánu ohledně Začalových pozemků stále pracuje. „A to těch napadených jak v rámci první, tak druhé žaloby,“ upřesnila mluvčí.

Město: Bez veřejných prostranství nová stavba nevznikne

Začal přesto zůstává opatrný. „Změna územního plánu se stále projednává. Nicméně není jisté, že jeho výsledkem nebude obdobný stav, pro který jsme byli nuceni podat žalobu,“ zmínil.

Město ve sporu argumentuje i tím, že územní plán ani teď vybudování bydlení pro seniory nevylučuje. „Nicméně je nutné přivést a vybudovat veřejná prostranství, aby vůbec mohla tato nová výstavba vzniknout, existovat a fungovat,“ vypočítala mluvčí.

Advokát však namítá, že mu v tuto chvíli Olomouc stavbu nízkopodlažního bytového domu blokuje. Podle informací z radnice před časem podal na stavební úřad návrh na seniorské bydlení s 36 byty, deseti garážemi a parkovištěm pro asi čtyři desítky aut.

Námitku úřad uznal, plán však stejně nezměnil

Současná pře přitom měla, stejně jako první žaloba, dost absurdní předehru. A to již v létě roku 2010, kdy vznikl koncept nového územního plánu. Šlo o základ důležitého dokumentu, jenž určí budoucnost Olomouce na desítky let.

Začal zjistil, že na podstatné části jeho rozlehlého pozemku u rodinné vily město počítá s veřejným prostranstvím. Pravděpodobně by tam vedla i nová ulice. Stejně jako řada dalších lidí proto podal proti konceptu plánu námitku a zpočátku vše vypadalo nadějně.

„Město s naší námitkou poprvé souhlasilo. Zohlednilo ji a my jsme byli spokojeni,“ popsal již dříve advokát. Důkazem je takzvané vypořádání námitky. Úředníci v něm píší, že trasa navrženého veřejného prostranství v reakci na námitku povede jinudy po městských pozemcích.

„Dle stavebního zákona se naše schválená námitka měla promítnout do pokynů pro vypracování návrhu územního plánu. Nicméně - a dodnes nevíme proč - se v něm znovu objevila původní varianta,“ uvedl Začal loni v únoru.

Nyní potvrdil, že se přehlížená námitka vztahuje i k druhému pozemku, kvůli němuž se soudí teď. MF DNES se města na důvody nerespektování již zohledněné námitky ptala, dotaz radnice nechala bez odpovědi. Začal později podal další námitku. Protestoval tak vlastně proti tomu, v čem už mu město paradoxně jednou za pravdu dalo. Podruhé už ale tutéž námitku neuznalo.

„Zdůvodňuje to i tím, že rozdělení našeho pozemku rozvíjí stávající blokovou urbanistickou strukturu, v níž ulice vytváří pravidelnou pravoúhlou mříž. Při pohledu na mapu ale jednoduše zjistíte, že tady žádná struktura s pravoúhlými ulicemi není,“ nepochopil dodnes Začal.