Olomouckou zvoničku obrůstající mechem čeká obnova, nová bude mít i zvon

  6:52
Zchátralá zvonička u hradeb v Bezručových sadech v sousedství historického centra Olomouce, která dosloužila, přišla o zvon a začala obrůstat mechem, už dávno není ozdobou parku. Dělníci ji proto demontují a místo ní se v sadech objeví nová zvonička, do budoucna dostane i zvon.

Zchátralou zvoničku u hradeb v Bezručových sadech nahradí nová na jiném místě. Navíc v budoucnu dostane i zvon. | foto: Libor Teichmann

Dokonalá replika původní dřevostavby, kterou nechalo vytvořit olomoucké Výstaviště Flora, se objeví na jiném místě než ta původní – poputuje do centrální části Bezručových sadů ke Katovým schodům. Dělníci ji tam budou instalovat v dubnu.

Nové místo pro zvoničku bylo vybráno po dohodě s památkáři a projektantem. Podle náměstka technického úseku olomouckého výstaviště Jiřího Svačinky tak bude doslova v centru dění a navíc bude současně chráněna před nežádoucími přírodními vlivy.

„V současné době se upravuje vybrané místo pro usazení repliky a chystá se odstranění původní zvoničky,“ popsal Svačinka.

Stará dřevěná zvonička byla v parku umístěna v závěru šedesátých let minulého století.

„Historicky byla dřevěná zvonička v Bezručových sadech součástí Pavloviček, odkud byla, tehdy ještě se zvonem, přemístěna do městského parku. Dnes je zvonička již bez zvonu a kvůli velmi zchátralému stavu musí být demontována,“ shrnul Svačinka s tím, že plány výhledově počítají i s instalací nového zvonu v replice zvoničky.

Autor: