KOMENTÁŘ: Boj o kontroverzní olomoucký věžák rozhodlo i 11 nestatečných

  20:40
Až do ledna 2020 získali nakonec developeři čas na vyřízení stavebního povolení pro plánovaný mrakodrap Šantovka Tower. Po posledním jednání olomouckých zastupitelů jim totiž nic nestojí v cestě. Zarážející ale je, že při tajném hlasování o tématu roky rozdělujícím veřejnost čtvrtina zastupitelů nehlasovala pro ani proti.

Aktualizovaná vizualizace podoby plánovaného více než sedmdesátimetrového olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower. Jeho stavba ostře rozděluje obyvatele města. | foto: SMC Development

Změna územního plánu, jež by vrátila výškové limity nad parcely, na nichž chtějí developeři kolem podnikatele Richarda Morávka vztyčit kontroverzní Šantovka Tower s 22 patry bytů, tvořila nejsledovanější body schůze pondělního zasedání olomouckého zastupitelstva.

Věžák má měřit kolem osmdesáti metrů a právě to už roky vadí části Olomoučanů. Developerům vytýkají, že stavbou u centra v ochranném pásmu městské památkové rezervace poničí historické panorama města. Ti to odmítají.

„Nesouhlasím s tím, že bychom měli nenávratně poškodit panorama města,“ řekl na schůzi Morávek znovu zastupitelům.

Developer jim také poprvé na nových vizualizacích ukázal aktualizovanou podobu mrakodrapu. Obrázky z roku 2012, na nichž má Šantovka Tower při srovnání s aktuální verzí dynamičtější a neotřelejší design, zmizely v koši.

Zastupitelé se báli veřejného hlasování kvůli strachu ze smlouvy

V sále sedělo čtyřiačtyřicet zastupitelů, jeden chyběl. Nejprve zjednodušeně řečeno hlasovali o vyřešení námitek, jež se k navrhované změně územního plánu sešly. A jen pokud by byli zastupitelé pro, mohli by přejít k hlasování o samotném obnovení limitů.

Na to ale nedošlo. Komunistický zastupitel Jiří Zima po dlouhé diskusi navrhl, aby se o námitkách hlasovalo tajně. Volbu, při níž politici za plentou vyplňují hlasovací lístky, posléze většina odsouhlasila.

Dění kolem plánované ŠT

Pro byli koaliční ANO a ODS a také opoziční ČSSD, KSČM i SPD a SPOZ. Hlasovat veřejně naopak chtělo hnutí spOLečně i KDU-ČSL, jež jsou součástí koalice, spolu s opozičními ProOlomouc a Piráty.

Vůči voličům, kteří příběh Šantovka Tower vytrvale sledují, by bylo fér, aby věděli, jak kdo hlasoval. Právo na tajné hlasování však zastupitelé mají, navíc některé mohla svírat obava z případných žalob, které by developeři mohli na politiky za torpédování jejich plánů podávat.

Podnikatelé totiž městu již dříve připomněli, že s ním mají od roku 2010 podepsanou smlouvu, v níž tehdejší primátor Martin Novotný Olomouc zavázal, že pod hrozbou sankcí nebude bránit stavbě mrakodrapu ani dalším plánům v bývalém areálu Milo.

Je jedno, jak by jedenáct neznámých hlasovalo. Chyba je mlčet

Navíc právě k tomu tajná volba slouží, zastupitele má chránit před vlastními obavami či vnějšímu nátlaku. O to víc je ovšem zarážející, že si i tak každý čtvrtý svůj názor nechal pro sebe.

Politici v tajné volbě vyřešení námitek shodili ze stolu. K tomu, aby na něm zůstalo, a mohlo se tak hlasovat i o výškových limitech, chyběl jeden hlas. Pro bylo 22 (z potřebných 23) zastupitelů, proti 11. Stejný počet neznámých se hlasování zdržel.

Neřešme teď vůbec, jak měla tato jedenáctka nestatečných hlasovat. Zda pro, či proti, je zcela vedlejší. Důležité však je, že měli jasně vyjádřit názor, ať už byl jakýkoli.

Ve sledované kauze Šantovka Tower by jej totiž každý zastupitel měl mít. Politik, který si ve volbách řekne o mandát a právo vládnout, by měl být člověk, který má zájem o Olomouc, její minulost, přítomnost i budoucnost.

Úředníci teď sepíšou nové nastavení výškových limitů, které musejí mít hotové v lednu 2020. Developeři tak získali hromadu času na vyřízení stavebního povolení a cesta k Šantovka Tower je nyní volná.

Byl by omyl z toho vinit některého z jedenácti nestatečných. Měli plné právo být pro stejně jako proti. Jejich neodpustitelným proviněním ovšem je, že v pro město důležitém hlasování, byť jim skrytým za štítem tajné volby nic nehrozilo, stejně mlčeli.