Chybí voda i stínicí plachty. Opravené olomoucké rozárium má další potíže

  4:54
Předčasně se Olomoučané radovali ze znovuotevření tamního rozária. Areál s desetitisícovou sbírkou růžových keřů předloni z letitého spánku probudila k životu velká rekonstrukce za 33 milionů korun. Záhy ale přišly problémy. Rozárium řeší řadu stavebních reklamací a opět upadá.

Návštěvníci opraveného olomouckého rozária jsou opět bez osvěžení i stínu. Stínicí plachty ze sloupů zmizely stejně jako voda z brouzdališť. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Z opomíjeného zašlého koutu města se po opravě i díky novým brouzdalištím či moderně střiženým stínicím plachtám stal atraktivní cíl řady lidí. Už loni, tedy zhruba po roce provozu, ale museli správci rozária řešit se stavebníky první reklamace.

Teď je musejí sepisovat znovu a řada lidí se areálu plnému růží už opět vyhýbá. Stínicí plachty jsou kvůli nedávno vyvrácenému sloupu sundané, oba bazénky skoro vypuštěné a není jisté, zda se do nich voda ještě letos vrátí. Odtékala z nich totiž neznámo kam.

„S rozáriem je to velká škoda. V létě jsem sem plánovala chodit s kočárkem, chtěli jsme si tady s dítětem udělat první fotky a také sem vzít kamarády, kteří k nám do Olomouce přijeli na návštěvu. Ale nebylo z toho nic. Zvlášť v parném slunečném počasí je v nezastíněném areálu k nevydržení,“ popisuje například devětadvacetiletá maminka Klára.

S tím, že v současnosti není rozárium z pohledu návštěvníků příliš atraktivní, souhlasí i Jiří Svačinka, technický náměstek olomouckého Výstaviště Flora, které areál vybudovaný již na začátku 70. let spravuje.

„Nedá se přímo říct, že by tam lidé nechodili, rozárium vyhledávají pořád. Ale ne v tak velké míře. Pokud ovšem byly bazénky a stínicí plachty v pořádku a vše fungovalo, návštěvnost byla vyšší,“ připouští Svačinka, který nyní nedostatky v rozáriu za Floru řeší.

Stavební firma jakékoliv pochybení při opravách odmítá

Jde především o mělké bazénky, které mohou lidem ve vedrech sloužit pro osvěžení jako brouzdaliště. Ještě nedávno v nich ale chyběla voda, před pár lety opravené nádrže netěsnily.

„V rámci reklamačního řízení jsme se se stavební firmou už posunuli o kousek dál. Jeden bazén by měl být už opravený, všichni doufáme, že to tak bude. Napouštíme vodu, abychom si ověřili, že nebude unikat a zůstane tam, kde má být. A napouštíme i druhý bazén, abychom zjistili, jak velký průsak v tomto zatím ještě neopraveném bazénu je,“ popsal Svačinka.

Olomoucké rozárium

Rozárium vzniklo jako součást olomoucké botanické zahrady v letech 1970 až 1972. V sousedství areálu Korunní pevnůstky a třídy 17. listopadu zabírá nedaleko centra města plochu o velikosti kolem tří hektarů, do té doby zde byla městská skládka. Je to druhé největší rozárium v České republice, v němž roste zhruba deset tisíc růžových keřů, které reprezentují na čtyři sta odrůd růží.

Flora se podle něj se stavební firmou dohodla, že pokud se oprava prvního brouzdaliště osvědčí, tak by během následujících dvou či tří týdnů mohli dát do pořádku i druhé.

„A tímto by snad už byly problémy vyřešené,“ věří náměstek.

První etapu obnovy rozária měla před lety na starost společnost Swietelsky. Ředitel jejího odštěpného závodu v Olomouci Jakub Hříva uvádí, že se první i nyní aktuální druhá reklamace bazénů týkala úniku vody.

„Postupně prověřujeme možné příčiny a přetěsňujeme problematická místa,“ přibližuje Hříva.

Současně odmítá, že by jeho dělníci při rekonstrukci brouzdališť něco zanedbali. „To mohu vyloučit. Uvědomme si, že se nejedná o výstavbu nových bazénů, ale o rekonstrukci stávajících betonových ploch, kdy požadavkem investora bylo v maximální míře zachovat původní betonové konstrukce,“ argumentuje Hříva.

Sloupy vyvrátil vítr, jejich upevnění posoudí statik

Bazény však nejsou to jediné, co firma musí v rozáriu nyní opravit. Po nedávné noční bouřce našli jeho správci vyvrácený jeden ze sloupů, mezi nimiž jsou běžně natažené v letním parnu tolik potřebné stínicí plachty.

„Z bezpečnostních důvodů jsme je raději sundali, nikdo nebyl schopen garantovat, že se to v podobné situaci nestane znovu,“ říká Svačinka.

Již dříve se přitom podle něj v rozáriu jeden sloup částečně vyvrátil. Ředitel Hříva stejně jako u bazénů vylučuje, že jeho podřízení udělali při práci nějakou chybu.

„Sloupy jsou kotveny částečně do nového betonu, částečně do původních betonových konstrukcí. Tato skutečnost mohla způsobit problémy, které nyní řešíme,“ dodává Hříva.

Všechny sloupy tak nyní prověřuje statik, jím sepsaný posudek bude pro budoucnost rozária rozhodující. Hotový bude v nejbližších dnech.

„Když řekne, že to byla anomálie, tak plachty znovu natáhneme, to je záležitost jednoho či dvou dnů,“ přemítá náměstek.

Pokud však statik rozhodne, že je třeba sloupy znovu zabudovat do země, bude třeba více času. Rozárium by tak velmi pravděpodobně bylo v pořádku až v příští sezoně.

Plán na sezonu počítá s novými židlemi, světly i pódiem

Vedle nutných oprav čeká olomoucké rozárium ještě v letošní sezoně několik novinek. Radnice plánuje doplnit mobiliář za téměř dva miliony. Přibudou židle, dřevěné pódium, stojany na kola i odpadkové koše a parkové osvětlení podél hlavní cesty.

„Provoz venkovního prostoru rozária po jeho obnově ukončené na jaře 2016 ukázal, že mobiliář není dostatečný. Z tohoto důvodu jsme se jej nyní rozhodli doplnit o další praktické prvky,“ uvedl náměstek primátora Aleš Jakubec.

Podle technického náměstka Svačinky doplnění mobiliáře nijak nesouvisí se současnými reklamacemi netěsnících bazénků a sloupů. „Toto je naplánované již delší čas,“ řekl.

Do budoucna pak město počítá s dalšími dvěma etapami obnovy areálu, vzniknout by tu mělo i návštěvnické centrum. Autorem nové podoby rozária je renomovaný zahradní architekt Zdeněk Sendler.