Investor u olomoucké Šantovky mění plány. Nejdřív postaví domy, až pak věž

  15:40
Neobydlený olomoucký poloostrov, který obtékají řeka Morava a Mlýnský potok, ožije. Území poblíž obchodní galerie Šantovka přetvoří s pomocí miliardy korun společnost SMC Development na rezidenční čtvrť s 240 byty. První obyvatelé se do ní nastěhují přibližně za dva roky.

Vizualizace budoucí podoby plánované rezidenční čtvrti, kterou začne investor stavět v Olomouci u soutoku řeky Moravy a Mlýnského potoka. | foto: Společnost Rezidence Šantovka

Výstavbou bytové čtvrti developerská společnost pokračuje ve svých plánech revitalizace území po bývalé továrně Milo a jejího okolí. Původně ale investor, kterým je skupina podnikatelů kolem byznysmena Richarda Morávka, zamýšlel, že na obchodní galerii Šantovka naváže výstavbou výškové budovy.

„Na tomto projektu nadále pracujeme, pouze jsme jednotlivé etapy přeskupili v závislosti na povolovacích řízeních tak, že přednost dostala rezidenční čtvrť,“ upřesnil Morávek.

Záměr kontroverzní stavby s názvem Šantovka Tower oddalují spory týkající se výškových limitů. Odpůrci věžáku tvrdí, že naruší panorama historického centra.

„Ve věci je vedeno několik řízení, jejich průběh nebudeme s ohledem na složitost celé věci veřejně komentovat,“ řekl podnikatel.

U připravované bytové čtvrti je investor o poznání sdílnější.

„Stavbu zahájíme na přelomu roku. V první etapě, která skončí v prvním kvartále 2019, vznikne 136 bytů. Druhá fáze výstavby se bude s první buďto prolínat, nebo na ni plynule naváže. Rozdíl mezi ukončením první a druhé etapy odhadujeme na tři čtvrtě roku až rok,“ řekl jednatel firmy Rezidence Šantovka Luděk Schmidt.

Nejmenší byty přijdou na 1,8 milionu korun

Nová obytná zóna nabídne zájemcům jedno až čtyřpokojové byty s rozlohou od 32 do 145 metrů čtverečních. S prodejem bytů z první etapy developer už začal.

Nová olomoucká čtvrť

„Ceny nejmenších bytů startují na 1,8 milionu. Pokud bych mluvil o průměrné ceně za metr čtvereční podlahové plochy, ta bude něco přes 49 tisíc,“ popsal Schmidt.

Aktuální ceny bytů v olomouckých novostavbách se pohybují o něco níže, konkrétní částky závisí mimo jiné na lokalitě. Vedení Rezidence Šantovka to nepopírá, tvrdí ale, že bydlení na poloostrově ostatní developerské projekty předčí. Třeba způsobem vytápění.

„Půjde o energeticky úsporné bydlení. K vytápění bude sloužit systém využívající geotermální energii z hlubinných vrtů osazených tepelnými čerpadly,“ řekl jednatel Rezidence Šantovka.

Investor se nízkého zájmu kvůli vysoké ceně nebojí

Budoucím obyvatelům investor slibuje i krytá parkovací stání, odpočinkové plochy na nábřežích a zeleň - centrální park s vodními prvky či společné zahrady u domů, kterých bude v rezidenční čtvrti celkem dvanáct. Mezi přednosti obytné zóny na poloostrově developer dále řadí její polohu nedaleko historického jádra a městských sadů.

I proto si je vedení Rezidence Šantovka jisté, že o něco vyšší cena bytů zájemce neodradí. Obavy nemá ani z případného dalšího růstu cen hypoték v souvislosti s nedávným nařízením České národní banky.

„Sazby hypoték jsou nadále velmi nízké. Nárůst o jednu či dvě desetiny trh s nemovitostmi nijak zásadně nepromění,“ míní Schmidt.

Podobně se vyjádřil realitní makléř Petr Korytar. „Hlad po bytech je pořád obrovský, developer je pravděpodobně nebude mít problém prodat,“ řekl.