Olomouc seškrtá peníze pro vysoké školy, chce je přimět k soutěžení

  10:48
Při vlastní propagaci se Olomouc pyšní přízviskem „univerzitní město“. Radnice teď ale připravila krok, který vztah města k vysokoškolskému dění výrazně narušil. Univerzitě Palackého totiž bez varování snížila dotace na akce, s jejichž pomocí škola oživovala zdejší dění.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Škola tak nyní bude konkurovat v boji o peníze dalším pořadatelům. Dosud přitom mezi Univerzitou Palackého (UP) a radnicí platila dohoda, že se díky velkému balíku městských peněz projekty ze školy o jiné městské dotace už neucházejí.

Změnit to je cílem primátora Miroslava Žbánka z ANO. „Univerzita by se měla standardně zapojit do stávajících grantů. Její projekty jsou kvalitní, raději je budeme podporovat v přímé konkurenci oproti projektům, jejichž kvalita byla v minulosti sporná. Dostanou novou výraznou konkurenci, bude je to nutit srovnat laťku s univerzitou,“ podotýká primátor.

O dřívější dohodě mezi městem a UP ale nevěděl. „Přiznám, že jsem netušil, že se univerzita neúčastní standardních grantů. To jsme jako rada nevěděli. Dozvěděli jsme se to až později,“ dodává.

Stávající grant určený z valné části pro Univerzitu Palackého a částečně pro Moravskou vysokou školu označuje Žbánek za nesystémový.

„Obsahově se kříží s nynějšími granty v oblasti kultury, cestovního ruchu či vzdělávání,“ tvrdí primátor. Do budoucna s ním už proto nepočítá, v návrhu rozpočtu na rok 2019 ale ještě figuruje.

Místo téměř tří milionů korun pro školy je ve hře jen jeden

V rámci městských dotací jde o položku zvanou „neinvestiční transfery vysokým školám“. Pro letošek na ně již bývalé vedení města vyčlenilo 2,95 milionu korun, z nichž 450 tisíc šlo na Moravskou vysokou školu, zbývající dva a půl milionu korun byly určené pro UP.

Pokud zastupitelé na pátečním jednání návrh rozpočtu schválí, budou si obě školy dělit jen milion. Jak přesně, není ještě rozhodnuté.

„Do budoucna budeme hledat úplně jiný model spolufinancování. Teď jsme tam nechali jeden milion, protože je nám jasné, že se vysokým školám nemusí podařit připravit projekty do stávajících grantů,“ vysvětluje primátor.

Vedení univerzity ovšem tento krok překvapil. Donedávna počítalo s tím, že příspěvek od města zůstane na původní výši.

„Měli jsme i příslib od minulé politické reprezentace, že na radnici bude snaha takový rozpočet udržet,“ podotýká prorektor Petr Bilík.

Město podle něj dotaci v návrhu rozpočtu razantně snížilo, aniž by předtím s univerzitou probralo, o které akce už nemá zájem a které by naopak chtělo zachovat.

O tom, že koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a hnutí spOLečně chce dát na společné projekty výrazně méně peněz, se Bilík dozvěděl až poté, co se sešel s jednotlivými náměstky.

„Pokud bude návrh rozpočtu skutečně schválen, budeme muset zvážit, jestli v těchto projektech pokračovat. Jako univerzita jsme finančně velmi stabilizovaná instituce, ovšem naše ostatní prostředky jsou účelově vázané na jiné věci,“ říká Bilík.

Primátor: S univerzitou jsme chtěli jednat, ale nebyl na to čas

Primátor připouští, že město s univerzitou změny skutečně dopředu neprobralo. Vše si s Bilíkem vyříkal až ve čtvrtek na narychlo svolané schůzce. To už ale seškrtání dotace rozvířilo sociální sítě, proti vystoupila část opozice.

„V krátkém čase, který na všechno máme, nejsme schopni vše vykomunikovat tak, jak bychom chtěli. Původně jsme plánovali schůzku s vedením univerzity, ale nesladili jsme termín. A tak jsme se potkali až nyní,“ reaguje Žbánek.

Odmítá, že by radnice chtěla spolupráci s univerzitou utlumit. „Naopak ji chceme daleko více rozvíjet,“ tvrdí.

Výsledkem schůzky tak je, že město a univerzita budou v dalších letech připravovat nové společné projekty k oživení olomouckého veřejného prostoru.

„V lednu chceme připravit deklaraci o spolupráci univerzity a města, která by měla určit směr na celé čtyřleté období,“ dodává Žbánek.