Obnova parků v Olomouci finišuje, padly kvůli ní téměř dvě stovky stromů

  16:40
Téměř dvě stovky vykácených, ale zároveň obratem nově vysazených stromů. A k tomu několik tisíc „vyměněných“ keřů. To je závěrečný účet velké obnovy dřevin v olomouckých parcích. Tento měsíc práce za více než tři miliony korun, které některé Olomoučany podráždily, končí.

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Cíl velké obnovy historických parků byl jasný. Staré rozpadající se stromy, z nichž některé byly navíc napadené kůrovcem, a také keře bylo potřeba nahradit novými dřevinami. Už na podzim proto odborníci při ořezávání ošetřili jednadvacet stromů, ovšem dalších 170 bylo nutné skácet.

„Dvacet sedm jich bylo napadených kůrovcem. Na podzim pak bylo vysázeno 129 listnatých stromů a 2 800 keřů,“ vypočítává Zdeněk Šup, náměstek zahradnického úseku olomouckého Výstaviště Flora, které zdejší parky spravuje.

Tento měsíc jejich velká obnova za 3,7 milionu korun končí, zaměstnanci Flory do parků ještě teď doplní dalších třiašedesát nových jehličnanů a 4 600 keřů.

„V dubnu s výsadbou skončíme, dál ji budeme udržovat při zálivce, pletí a ořezech,“ doplňuje náměstek.

Navzdory informační kampani nesla část lidí kácení nelibě

Připouští, že ne všem Olomoučanům se velké kácení zamlouvalo. A to i přesto, že město spustilo informační kampaň, která měla lidem vysvětlit, proč je nutné stromy v tak velkém měřítku vyměnit.

„Negativní reakce ze strany veřejnosti přicházely. Důvodem byly spíše osobní vazby jednotlivých stěžovatelů ke konkrétním částem parku. To je však záležitost, která se dá velmi těžko skloubit s odbornými hledisky,“ podotýká Šup.

Konkrétně jeho lidé pracovali v Čechových, Bezručových sadech a v severní části Smetanových sadů. Jejich jihozápadní část by měla přijít na řadu letos. Už od 60. a 70. let tu totiž bují bývalé tematické zahrady, které tehdy vznikly jen jako krátkodobé expozice.

Zůstaly ovšem dodnes a výsledkem jsou rozpadající se proschlé túje za restaurací Fontána a často kůrovcem napadené smrky v letní čítárně. Správci parků se proto i tady chystají kácet, na uvolněná místa přijdou nové stromy a keře.

„Počítáme zde i s obnovou trávníků, cest a instalací automatického závlahového systému. Na konci letošního roku by tak měla být tato část parku pro návštěvníky k dispozici ve stavu odpovídajícím požadavkům kladeným na soudobou veřejnou zeleň. A to i v návaznosti na budovu oranžerie, jejíž rekonstrukce byla loni dokončena,“ popisuje Flora plány na svém webu.