Oranžerii v olomouckých sadech už zdobí repliky historických oken

  6:52
Znovuzrození unikátní oranžerie v olomouckých Smetanových sadech už má za sebou klíčovou část - dělníci do hlavních rámů z modřínového dřeva vsadili v uplynulých dnech vnější skleněnou stěnu. Letos bude hotová i poslední část její kompletní opravy, která celkově vyjde na zhruba deset milionů korun.

Peníze půjdou na nové vytápění, obnovu dveří i cihelné dlažby a právě na repliky historických oken.

„Podle původní předlohy jsou zasklívány šupinkovitě, tedy technikou překládání kousků skel přes sebe. Nejstarší budova olomouckých parků tak opět získá kousek z podoby, díky níž byla v 19. století dokladem parkové architektury v Olomouci,“ přiblížila mluvčí Výstaviště Flora Michaela Nováková.

Oranžerie, postavená v druhé polovině 19. století podle versailleského vzoru, je národní kulturní památkou. Původně stála v zámeckém parku ve Velké Bystřici, v roce 1886 ji čekalo stěhování. Rozmontovaná na několik částí se dostala do Olomouce.

Ve zdejším parku nejprve sloužila svému původnímu účelu, uvnitř tak byly uložené sbírky vzácných exotických rostlin. Změna přišla po roce 1927, když správci parků otevřeli moderní palmové skleníky. Pak oranžerie sloužila třeba jako zámečnická či údržbářská dílna, ale dlouho byla i prázdná.

V posledních letech jí dokonce hrozila demolice, nakonec město v roce 2015 spustilo její kompletní rekonstrukci. Poslední čtvrtá etapa oprav skončí na podzim. Znovuotevření vedení výstaviště spojuje s letošními oslavami šedesátiletého výročí Flory.

„Po opravě bude sloužit jako místo pro setkávání, společenský a kulturní život,“ podotkl před časem náměstek primátora Aleš Jakubec.