Dívce se ve škole smáli kvůli pupíku, po unikátní operaci se těší do plavek

  16:18
Unikátní zákrok provedli plastičtí chirurgové z Fakultní nemocnice v Olomouci. Devítiletou dívku operovali šetrně pomocí endoskopu. Zbavili ji tak trápení, kdy byla terčem posměchu ostatních dětí, i zdravotních obtíží.

Unikátní zákrok provedli plastičtí chirurgové z Fakultní nemocnice v Olomouci. Devítiletou dívenku operovali jako první v Česku šetrně pomocí endoskopu. (podzim 2018) | foto: FNOL

Díky endoskopu odstranili plastičtí chirurgové devítileté Heleně ze Šumperska vrozenou vadu břišní stěny. Primář Oddělení plastické chirurgie Fakultní nemocnice v Olomouci Bohumil Zálešák a lékař Daniel Stehlík drží díky této ojedinělé operaci republikové prvenství.

„Helenka trpěla gastroschízou, tedy defektem a špatnou formací pupíku, který byl široký zhruba pět centimetrů. Měla také příliš rozestoupené břišní svaly. Když k nám před časem přišla, měla i menší břišní kýlu,“ popisuje primář. Podle něj bylo potřeba její stav řešit, jinak jí hrozily velké zdravotní potíže.

„Břišní stěna byla výrazně oslabena a mohlo dojít k rozvoji kýly, v těhotenství by hrozilo narušení statiky páteře, mohla by jí například vyhřeznout ploténka,“ vyjmenoval Zálešák některé z možných komplikací.

Chirurgové využili defekt pupíku k tomu, aby vše spravili

Lékaři měli na výběr – mohli zvolit i tradiční chirurgický postup.

„Chtěli jsme ale dosáhnout co nejlepšího výsledku nejen z hlediska řešení zdravotních potíží, ale taky po stránce estetické,“ zdůvodnil primář volbu unikátního zákroku.

Unikátní operace dívenky

Klasická operace by totiž podle něj znamenala udělat až deset centimetrů dlouhou jizvu v podbřišku, což představuje pro malou pacientku mnohem větší zátěž a došlo by i k větším ztrátám krve. Naproti tomu endoskop umožňuje operovat doslova „klíčovou dírkou“ a přitom dává chirurgům výborný přehled o operačním poli.

„Endoskop se používá v klasické chirurgii pro zobrazení vnitřních dutin. V případě operace Helenky byl použit pro vytvoření dutiny v podkoží a opravě stěny břišní. Na rozdíl od kolegů chirurgů, kteří endoskop používají uvnitř dutiny břišní, my do dutiny břišní vůbec nepronikli,“ vysvětlil Zálešák.

Chirurgové tak využili defekt pupíku k tomu, aby vše spravili. „Nejdřív jsme pupík obřezali a vytvořili si v těchto místech přístup. Endoskopicky jsme opravili stěnu břišní, zašili jsme svaly a ošetřili kýlu. Pak jsme celý starý pupek odstranili a zhruba sedmicentimetrový otvor stáhli a zakotvili do místa, kde má pupek být. Vznikl nový pupík, který vypadá tak, jak by měl,“ shrnul Zálešák.

Spolužáci mi dokonce nadávali a odháněli mě, říká dívka

Kontroly potvrdily, že se do normální pozice dostaly i břišní svaly a také břišní stěna funguje, jak má.

„Co považuji za velmi důležité, podařilo se nám estetickou úpravou předejít i psychickému handicapu v budoucnu. Vyřešili jsme tak najednou dvě věci: jednak zdravotní problémy, jednak vzhled,“ dodal primář.

Malá pacientka je s novým pupíkem spokojená. Věří, že ustanou také nepříjemné nadávky a posměšky dětí.

„Ve škole se mi už nebudou vysmívat. Spolužáci mi dokonce nadávali a odháněli mě. Teď už můžu i v létě na koupaliště v normálních plavkách,“ pochvaluje si dívka.

Spokojená je i její maminka.

„Byla jsem překvapená, když jsem se dozvěděla, že podobný postup zvolili lékaři úplně poprvé. Dopadlo to však skvěle,“ poznamenala.