Za srážku vozu autoškoly s vlakem na přejezdu může podle policie žák

  13:54
Olomoucká policie uzavřela vyšetřování srpnové nehody, při které vůz autoškoly řízený žákem během výuky vjel navzdory varovné signalizaci na přejezd před přijíždějící vlak. Ten do auta vzápětí narazil.

V Olomouci vjel žák autoškoly na přejezd v době, kdy k němu přijížděl vlak. Při následné srážce se nikdo nezranil. | foto: Policie ČR

„Policisté vyšetřování nehody ukončili a spis posléze zaslali příslušnému odboru dopravy k projednání. Žák autoškoly je podezřelý z přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu,“ shrnula olomoucká policejní mluvčí Irena Urbánková.

Žákovi teď hrozí stejný trest jako každému řidiči v této situaci, tedy udělení sedmi trestných bodů do evidenční karty a pokuta až pět tisíc korun.

Nehoda se stala na přejezdu v olomoucké ulici Na Vozovce v úterý 21. srpna dvacet minut před polednem. Náraz projíždějícího osobního vlaku do auta se obešel bez zraněných, škody byly předběžně odhadnuty na třicet tisíc korun na vlaku a sto tisíc na voze.

„Dechové zkoušky vyloučily jízdu pod vlivem alkoholu u obou účastníků nehody,“ uvedla už dříve Urbánková.

Při nehodách v rámci výcviku autoškoly se určení viníka odvíjí od konkrétní situaci. Vinu může nést jak žák, tak i instruktor, nebo dokonce oba.

V prostějovské čtvrti Vrahovice havarovala žačka autoškoly, která nezvládla samostatnou jízdu na motorce. Při nárazu do stromu se zranila.

V prostějovské čtvrti Vrahovice havarovala žačka autoškoly, která nezvládla samostatnou jízdu na motorce. Při nárazu do stromu se zranila.

Poslední zmíněný výsledek platil například pro červnovou nehodu, při které v Prostějově žačka jedoucí v rámci výcviku samostatně na motorce nezvládla jízdu, narazila do stromu a zranila se. Instruktor jel na druhém stroji.

„Žákyně přiznala jezdeckou chybu, nicméně závěr vyšetřování je, že z dopravního přestupku je podezřelý i instruktor. Konečné rozhodnutí bude na příslušném odboru dopravy, kterému policisté předali zjištěné informace včetně například toho, v jaké fázi výcviku žačka byla a kolik měla odjeto,“ vysvětlil prostějovský policejní mluvčí František Kořínek.

Autor: