Na nádraží v Olomouci vykolejil nákladní vlak, nedovoleně projel návěstidlo

  11:52,  aktualizováno  15:48
Dopravu na olomouckém hlavním nádraží od pondělního dopoledne komplikovala nehoda nákladního vlaku, který nedovoleně projel přes návěstidlo. Na výhybce pak jeden vagon vykolejil.

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Vlak vykolejil krátce před půl jedenáctou.

„Posunovací díl dopravce ČD Cargo projel při posunování návěstím v poloze zakazující jízdu a následně došlo k vykolejení jednoho vozu,“ uvedla mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová.

„Při nehodě nebyl nikdo zraněn, škody jsou předběžně vyčísleny na 1,4 milionu korun, z toho milion korun je na trati a zbytek na vlaku,“ doplnil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Sledujte pořad Rozstřel o nehodách vlaků

Prvotní informace naznačovaly, že následky budou jen krátkodobé, nakonec ale na části tratě vedoucí do Bohuňovic ve směru na Šumperk musel být provoz omezen na několik hodin, na úseku do Velké Bystřice ve směru na Opavu pak budou podle internetových stránek Českých drah lidé muset jezdit náhradními autobusy až do úterního poledne.

Za poslední tři týdny jde na železnici v Česku už o devátou nehodu. Vůbec nejvážnější událostí byla minulý týden srážka osobních vlaků v Brně, jejímž výsledkem byly dvě desítky zraněných. Ministr dopravy Dan Ťok v reakci na sérii mimořádných událostí uvedl, že zvažuje zavedení trestných bodů pro strojvedoucí.

Vybrané incidenty na železnici z poslední doby

19. února - osobní vlak jel mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím téměř šest kilometrů bez strojvůdce. Vlak, ve kterém bylo 11 cestujících, nakonec zastavil sám a nikomu se nic nestalo

22. února - projel v Ejpovicích za Plzní na červenou rychlík do Mnichova. Souprava vjela na jinou trať a strojvedoucí zastavili vlaky 34 metrů od sebe. Ani v tomto případě nebyl nikdo zraněn

23. února - v Českých Budějovicích se srazily dvě posunovací lokomotivy. Jeden strojvedoucí byl lehce zraněn

27. února v Havlíčkově Brodě se střetl nákladní vlak s lokomotivou. Vlaky nevykolejily, nikdo se nezranil.

2. března - vlak RegioJetu projel návěstidlo se signálem stůj na Smíchově, tím poškodil výhybku. Nikomu se nic nestalo, zastavil se ale provoz na trati mezi hlavním a Smíchovským nádražím

4. března - u Ronova nad Doubravou se srazil osobní vlak s manipulačním, zranilo se pět lidí.

5. března - srážka osobních vlaků v Brně, jejímž výsledkem byly dvě desítky zraněných.

Autor: