Trumfem sezony bude v Moravském divadle světová premiéra Nedotknutelných

  12:52
Činoherní událostí nadcházející divadelní sezony bude adaptace úspěšného francouzského snímku Nedotknutelní z roku 2011, který uvede Moravské divadlo v Olomouci. Kromě toho se diváci mohou těšit na Bizetovy a Beethovenovy opery, slavný romantický balet Giselle i muzikál vycházející z Oscarem ověnčeného filmu.

Moravské divadlo uvede jako první na světe divadelní adaptaci úspěšného filmu Nedotknutelní oceněného mimo jiné Oscarem či Českým lvem. | foto: H.C.E.

Inscenace Nedotknutelní vychází z filmu, jenž získal mimo jiné Českého lva za nejlepší zahraniční snímek. Do Olomouce se dostane díky překladatelce Anežce Svobodové, dceři herečky Jany Paulové, která studuje a žije ve Francii.

„Právě tam dostala od francouzské agentury nabídku, zda by nechtěla tento jedinečný filmový scénář adaptovat pro divadlo. Anežka ho logicky nabídla nejprve své mamince, a ta ji odkázala na naše divadlo a na mě a dramaturgyni Míšu Doleželovou, za což jí moc a moc děkujeme! “ uvedl umělecký šéf souboru činohry Roman Vencl.

„My jsme samozřejmě neváhali ani vteřinu a s radostí jsme po této neopakovatelné možnosti skočili. V Olomouci tak vznikne představení, o kterém se bude mluvit nejen v České republice,“ doplnil.

Příběh ochrnutého aristokrata a jeho opatrovníka z chudého předměstí převede na divadelní jeviště kmenový režisér Městských divadel pražských Pavel Khek.

Dalšími premiérami budou Postřižiny, muzikál Donaha! či Fidelio

Soubor činohry kromě toho připravuje na příští sezonu také adaptaci novely Bohumila Hrabala Postřižiny, kterou zpopularizoval oblíbený film Jiřího Menzela. Režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová zase po populární komedii Vzpoura nevěst nastuduje tentokrát drama španělského literárního velikána Federica Garcíi Lorcy Dům Bernardy Alby.

Premiéry příští sezony

BALET
- 1. 11. 2019 A. Ch. Adam: Giselle
- 17. 4. 2020 Gabriela Vermelho: Krvavá svatba

ČINOHRA
- 4. 10. 2019 B. Hrabal: Postřižiny
- 22. 11. 2019 Neil LaBute: Tlustý prase
- 24. 1. 2020 Federico García Lorca: Dům Bernardy Alby
- 20. 3. 2020 Terrence McNally, David Yazbek: Donaha!
- 8. 5. 2020 Olivier Nakache, Éric Toledano: Nedotknutelní

OPERA A OPERETA
- 13. 9. 2019 Florimond Hervé: Mamzelle Nitouche
- 13. 12. 2019 Georges Bizet: Lovci perel
- 21. 2. 2020 Robert Planquette: Cornevillské zvonky
- 5. 6. 2020 Ludwig van Beethoven: Fidelio

Tahákem bude i muzikál Donaha! vycházející z Oscarem ověnčené filmové předlohy.

„Na Broadwayi se tenhle jedinečný komediální muzikál dočkal téměř osmi set repríz,“ podotkl Vencl.

Ve znamení výročí budou některé z premiér souboru opery a operety. V příštím roce si připomeneme 250 let od narození Ludwiga van Beethovena a v repertoáru se tak objeví inscenace jeho jediné dokončené opery Fidelio.

Příznivci tance se zase mohou těšit na klasický romantický balet Giselle či jeho protipól – adaptaci slavného básnického dramatu Federica Garcíi Lorcy Krvavá svatba v choreografii Aleny Peškové.