Olomouc zvyšuje nájmy, na opravy bytů přesto dala v rozpočtu méně peněz

  4:54
O miliony korun méně na investice a opravy městských bytů posílá letos v rozpočtu vedení Olomouce. A to i přesto, že v nich zvyšuje nájemné. Zdražení přitom olomoucká koalice v čele s hnutím ANO hájila právě nedostatkem peněz na lepší péči o nemovitosti.
Pohled na Olomouc.

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Jak vyplývá z městského rozpočtu na letošní rok, schválené zvýšení nájmů od letošního března se na penězích určených ve Správě nemovitostí Olomouc (SNO), jež má městské byty na starosti, na částkách určených na opravy a investice příliš neprojevilo.

Na opravy je vyčleněných 33 milionů, což je o milion méně než minulý rok. A na investice čtyřkoalice vyčlenila dokonce jen 13,1 milionu, zatímco loni to bylo téměř 25 milionů.

Náměstek primátora Matouš Pelikán (KDU-ČSL) v reakci na otázky MF DNES uvedl, že třináct milionů není konečná cifra, kterou město na investice letos pošle.

„Obdobné je to u oprav. I tato částka se může během roku měnit,“ říká. Na investice podle něj postupně půjde přebytek z loňského hospodaření, počítá i s využitím rozpočtové rezervy.

„Budou z ní velmi pravděpodobně uvolněny další prostředky na investice,“ uvedl.

Ze správy nemovitostí poputuje do rozpočtu města 34 milionů

Co konkrétně ale město opraví či postaví, teď není jasné. Olomouc má sice schválený rozpočet, ale co se týká nemovitostí, nemá sepsaný investiční plán.

„SNO při tvorbě rozpočtu nejprve navrhuje investiční akce, které následně schvaluje rada. S ohledem na rychlost přípravy rozpočtu po volbách nešlo stihnout připravit důkladný investiční plán. Teprve během roku se tak definitivně určí, které nemovitosti letos opravíme či zda se bude případně stavět nový objekt,“ potvrzuje Pelikán.

Naopak velmi přesně už koalice v rozpočtu vyčíslila, kolik díky vyšším příjmům z nájemného město letos „vytáhne“ ze SNO. Místo loňských necelých dvaceti milionů takto získá skoro 34 milionů korun.

Otázkou však zůstává, na co tyto peníze využije. Primátor Miroslav Žbánek (ANO) totiž sice připouští, že město část odvodů ze SNO skutečně využívá na jiné investice, zároveň ale tvrdí, že chce tuto letitou praxi změnit – a říká to navzdory rozpočtu, který současné zastupitelstvo už pod jeho vedením schválilo.

„Byli bychom rádi, kdyby prostředky z výnosu SNO putovaly jen do oprav a investic u nemovitostí města v její správě,“ řekl.

Původní jádra či bariéry. Byty rekonstrukci potřebují

Koalice podle Žbánka plánuje vybudovat startovací byty a nechá zateplit a vyměnit okna v domech s pečovatelskou službou (DPS) v Handkeho ulici. Právě byty v domech s pečovatelskou službou často opravy nutně potřebují. Své o tom ví Olomoučanka, jejíž příbuzní mají se životem v DPS zkušenosti.

„Je pravda, že se postupně mění kuchyňské linky a před pár lety se sem dávaly nové balkony, ale jádra se v bytech, které jsem viděla, neopravovala snad nikdy. Vše je zřejmě ještě původní. Navíc podstatná část vybavení bytu není bezbariérová. Třeba vana má vysoký okraj, což je pro řadu seniorů problém,“ líčí žena, jež si s ohledem na členy rodiny přeje zůstat v anonymitě.

Zvýšení nájmů v městských bytech – tedy i v DPS či v bezbariérovém bydlení pro handicapované – podráždilo nájemníky na závěr loňského roku.

„Nikdo o tom předem nevěděl, byl z toho tady velký poprask. Někteří z nás by přišli skoro o celé zvýšení důchodu,“ reagovala seniorka z jednoho ze 17 olomouckých DPS.

Koalice nejprve odhlasovala, že od března senioři i handicapovaní stejně jako ostatní lidé v „běžných“ bytech zaplatí za metr čtvereční o 20 korun navíc. Ovšem kvůli petici, kterou začali senioři sepisovat, a faktu, že se tématu chopila opozice, vzala radnice rozhodnutí částečně zpět a v DPS a bezbariérových bytech nakonec zvedla nájmy jen o 10 korun za metr.