Olomoucké kavárny zkoušejí snížit množství odpadu zálohovanými kelímky

  18:20
Tři olomoucké kavárny chtějí bojovat se záplavou těžko recyklovatelných plastů. Spustily proto projekt Půjčte si kelímek, pomocí něhož chtějí vytvořit systém vratných zálohovaných kelímků. Jejich ambicí je, aby se postupně zapojilo co nejvíc podniků.

Olomoucké kavárny spustily iniciativu zálohovaných vratných kelímků na kávu s sebou. Chtějí tak snížit množství vyhazovaných jednorázových kelímků. | foto: facebook.com/pujctesikelimek

„Před několika měsíci jsme v naší kavárně začali nahrazovat jednorázové plasty udržitelnější variantou. Reakce našich zákazníků byla úžasná. Proto jsme se rozhodli udělat něco i s kelímky na kávu s sebou,“ vysvětluje iniciátor projektu Jan Havránek z Café La Fée.

Spolu s kolegy z Kafé Kodó a Naše Café se inspirovali v Německu, kde podobné systémy fungují již několik let.

„Zástupci tamního projektu CupForCup nám poskytli první kelímky a cenné know-how,“ dodává Havránek.

Zálohované kelímky jsou vyrobené z polypropylenu a při správné péči by měly postupně nahradit až tisíc jednorázových.

„Navíc jsou vyrobeny z recyklovatelného materiálu a po vyhození mohou opět posloužit jako surovina,“ říká Havránek.

„Zákazník si nechá kávu připravit do půjčeného kelímku, za který zaplatí zálohu padesát korun. Ta je mu vyplacena zpět po navrácení. Kelímek je možné vrátit klidně i použitý a špinavý v kterékoli kavárně zapojené do projektu,“ popisuje kavárník.

Jen olomoucké kavárny produkují měsíčně tisíce kelímků

Iniciátoři projektu tvrdí, že podle dat, jež mají k dispozici, se v Olomouci každý měsíc spotřebuje šest až osm tisíc kelímků na kávu.

Současné technologie přitom neumožňují jejich recyklaci, a tak končí drtivá většina z nich na skládce nebo ve spalovně. Kompostovatelné alternativy pak narážejí na nerozvinutý systém svozu organického odpadu a také na vyšší pořizovací cenu.

Vznik projektu vítá studentský spolek Udržitelný Palacký, který se zavádění prvků takzvané cirkulární ekonomiky ve veřejném prostoru věnuje již několik měsíců.

„Tento projekt považujeme za podstatný a vhodný krok vpřed. Podle našeho mínění je otázkou času, kdy na tento systém přejde převážná většina podniků, a to nejen v Olomouci,“ řekl MF DNES zástupce spolku Martin Kovařík.

„Počítám s tím, že další kavárny budou brzy přibývat. Čím víc nás totiž bude, tím větší bude mít projekt dopad a bude pohodlnější pro naše zákazníky,“ věří také Havránek.

Autor: