Olomoucká ODS dál stojí o Langerův návrat, kuloáry zní hrozba zrušení buňky

  4:56
V zákulisí olomoucké ODS se schyluje ke druhému kolu souboje o politický návrat bývalého ministra vnitra a místopředsedy strany Ivana Langera. Rozhodující pro jeho zvolení do regionální rady bude místní sněm na konci května, na který se chystá výjimečně dorazit i šéf strany Petr Fiala.

Vlivný člen olomoucké ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer (snímek z volebního štábu strany během loňských říjnových komunálních voleb). | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Petr Fiala se v březnu s krajskou organizací strany kvůli Langerovi střetl poté, co členové někdejšího ministra zvolili do zdejší regionální rady. Celostátní vedení ODS bylo proti a celou volbu posléze zrušilo, oficiálně kvůli procedurální chybě.

Ivan Langer nyní podle informací MF DNES zvažuje, zda se o členství v regionální radě znovu ucházet. V sázce je dost. Pokud by krajská buňka Langera nakonec opět zvolila, riskuje místní ODS rozepři s Fialou a nejužším vedením strany. Někteří straníci se dokonce obávají o osud celé olomoucké buňky.

„Mluví se o tom, že pokud Langera zvolíme, tak ODS své místní sdružení v Olomouci zruší,“ poznamenal jeden ze členů partaje.

Na tahu je teď Langer. Nejpozději ve druhé polovině května se musí rozhodnout a dát vedení olomoucké ODS vědět, zda se chce i napodruhé o nominaci ucházet. V regionální radě by pak mohl nahradit náměstkyni olomouckého primátora Markétu Záleskou.

Podle informací MF DNES je ovšem pravděpodobnější, že Langer už zájem mít nebude.

„Zvažuje, že do toho spíš nepůjde,“ uvedl jeden ze zdrojů MF DNES. Konečné rozhodnutí však teprve padne, představitelé olomoucké buňky budou s Langerem zřejmě ještě jednat.

Do evropských voleb jsem si uložil bobříka mlčení, uvedl Langer

Sám Langer dění kolem své nominace nechce komentovat. „Zatím k tomu nemám co říct, neboť místní sněm je až 27. května a do evropských voleb jsem si uložil bobříka mlčení,“ napsal Langer v SMS.

Zákulisní informace ovšem také naznačují, že velká část olomoucké ODS by Langera v regionální radě potřebovala kvůli jeho dlouholetým kontaktům v ostatních oblastních sdruženích v bývalých okresech Olomouckého kraje.

„Některá se v poslední době staví proti zájmům olomoucké oblasti. A právě Langer by mohl pomoci vztahy urovnat,“ popisuje pod podmínkou anonymity jeden z občanských demokratů.

Šéf místního i oblastního sdružení a náměstek olomouckého primátora Martin Major však něco takového odmítá.

„Nominace Ivana Langera je čistě pragmatická a týká se jeho zkušeností a pomoci v předvolebních kampaních. Určitě neexistuje motivace, že by měl stmelovat snad nějak rozhádanou ODS v kraji. To rozhodně popírám,“ reagoval na otázku Major.

Na místní sněm mimořádně dorazí šéf celé strany Fiala

Sám Major obavy ze zrušení olomoucké buňky ODS v případně Langerova zvolení nemá.

„Není úplně jednoduché na základě nominace do regionální rady zrušit místní sdružení. Nepřipouštím si to,“ uvedl Major, jenž bude v regionální radě obhajovat post místopředsedy. Právě Major Langera na místo v regionální radě navrhoval.

„Pokud o to bude mít zájem, budu ho navrhovat i nadále. Nechci ale nyní předjímat, jak se zachováme na místním a následně na oblastním či regionálním sněmu. Chci nechat prostor kolegům z místního sdružení a také Ivanu Langerovi, aby vše zvážili. Nechci k tomu dávat dopředu nějaká vyjádření,“ dodal.

Jasněji bude 27. května, kdy má olomoucká ODS sněm. Pokud Langer do boje o funkci znovu půjde, bude tu od spolustraníků potřebovat potvrzení nominace. Na jejím základě by poté o jeho zvolení hlasoval v červnu nejprve oblastní a nakonec i regionální sněm.

Jak citlivá je celá záležitost kolem Langera pro stranické špičky, dokládá fakt, že se na sněm chystá i předseda celé ODS Petr Fiala, což je na této úrovni naprosto výjimečné. Účast je už podle Majora telefonicky potvrzená.

„Je pozvaný. Věřím, že přijede,“ podotýká Major.

S Langerem podle konspirace souvisí i politický přestup

Není to však jediné téma, které se uvnitř místní ODS řeší. O rozruch se mezi částí občanských demokratů postaral i někdejší čelní představitel olomoucké ODS, dlouholetý Langerův vnitrostranický sok, bývalý primátor, exposlanec a místopředseda partaje Martin Novotný.

Ten se v roce 2017 z politiky stáhl, avšak nedávno v tichosti v rámci Olomouce přestoupil do zdejší druhé méně významné buňky ODS zvané místní sdružení Olomouc 1. To dlouhé roky politicky spíše přežívá ve stínu dominantního sourozence – Majorova sdružení Olomouc-město, jemuž Novotný dříve roky vládl.

„Naším členem je řádově pár týdnů. Podal si podle stanov žádost o přeregistraci a já jsem jako předsedkyně svolala místní radu, kde nám řekl své důvody a my jsme odhlasovali, že ho přijmeme. Ale toto jednání i jeho důvody nejsou veřejné,“ potvrzuje předsedkyně sdružení Olomouc 1 Šárka Mikmek.

Sám Novotný svůj politický „přestup“ komentovat nechce. „Jsem už nějakou dobu zcela soukromá osoba a řadový člen strany. Na banalitě typu přeregistrace do jiného místního sdružení nevidím nic zajímavého, abych se vám kvůli tomu zpovídal,“ napsal MF DNES Novotný v SMS.

V souvislosti s jeho přestupem i blížícím se rozhodnutím o Langerově nominaci se pak v politických kuloárech šíří také „konspirační“ teorie, podle níž skutečně hrozí zánik sdružení Olomouc-město.

Případné Langerovo červnové zvolení by podle této verze zafungovalo jako záminka a druhá – dnes politicky nevýznamná olomoucká buňka, ovšem se zkušeným hráčem Novotným mezi členy – jako nástupce. Zda je takový scénář reálný a jaký bude osud obou olomouckých sdružení a Ivana Langera, ukážou nejbližší týdny.