Olomoucký kraj koupil pozemek u heliportu, jímž ho developer držel v šachu

  4:52
Olomoucké hejtmanství koupilo za bezmála milion korun pozemek u heliportu krajské záchranné služby. Pruh půdy o rozloze asi 1 700 metrů čtverečních si muselo v posledních letech pronajímat od společnosti Technologický park z holdingu Gemo podnikatele Jaromíra Uhýrka a bylo nuceno dělat ústupky developerskému projektu.

Olomoucký heliport slouží letecké záchranné službě jako základna, ze které startuje vrtulník do terénu, případně sem sanitky přivážejí zraněné k transportu. | foto: ZZS Olomouckého kraje

Kupní smlouvu podepsal v uplynulých dnech náměstek hejtmana Milan Klimeš (ANO). Olomoucký kraj za pozemek zaplatí 977 tisíc korun. Jak řekl Klimeš Českému rozhlasu, který o prodeji informoval jako první, cena byla určena podle stanovených tabulek a odhadů.

„Byla spousta jednání, navzájem jsme si vyšli vstříc, až jsme se dohodli na koupi toho předmětného pozemku,“ uvedl Klimeš pro MF DNES.

Tomu ovšem předcházela období plná nejistoty. Uhýrek totiž v půlce roku 2016 vypověděl kraji nájemní smlouvu a novou uzavřel pouze do konce roku. Jeho společnosti totiž chtěly na Tabulovém vrchu stavět obytnou čtvrť a hluk z heliportu jim komplikoval investici. Kdyby ale smlouvu s krajem neprodloužil, ochromil by funkčnost letecké základny. Získal tak silnou vyjednávací pozici.

Poté, co se kraji povedlo nakonec prodloužit nájem do půlky roku 2017, vyhodnocovalo hejtmanství různé varianty řešení. Návrhy byly v zásadě dva. Buď se letecká základna přesune na neředínské letiště, ať už dobrovolně, nebo v důsledku ukončené nájemní smlouvy, nebo budou vrtulníky létat jinudy, aby nerušily obyvatele Uhýrkovy nové čtvrti.

S výsledkem jednání jsou spokojení politici i developer

Nezávislá studie nakonec ukázala, že v případě úpravy leteckých koridorů mohou heliport a obytná čtvrť vedle sebe fungovat. Kraj tedy kývl na to, že letecká záchranka změní své letecké trasy. O to se nakonec na vlastní náklady postaralo Gemo.

„Předmětem prací byla rekonstrukce stávající přistávací plochy – osvětlení, elektrické rozvody – a vybudování kompletní nové přistávací plochy včetně speciálního osvětlení pro navigaci vrtulníků v době od soumraku do úsvitu,“ popsal konkrétní kroky projektový manažer firmy Petr Vykopal s tím, že takto je pro Gemo heliport přijatelný.

„Úpravami došlo k zachování podmínek pro plnohodnotné působení letecké záchranky v sousedství s rezidencí a do budoucna i s dalšími projekty uvažovanými v této městské části,“ uvedl Vykopal.

Gemo tak nakonec po dvou letech dosáhlo svého. Záchranářské helikoptéry nebudou rušit obyvatele domů a teď již v zásadě nepotřebný pozemek kraji prodalo za necelý milion.

„Pachuť tam žádnou necítím. Vždy se jednalo korektně, nedocházelo k žádným nátlakům. Základna přišla k lepším dráhám a hlavně může přistávat i v noci,“ říká k celé anabázi Klimeš.

„Se zástupci Olomouckého kraje bylo vždy vedeno oboustranně korektní, odborné, věcné a maximálně profesionální jednání,“ hodnotí jednání pozitivně také Vykopal.

Autor: