Vjezdový systém dodala firma stíhaného lobbisty, nemocnice řeší potíže

  4:54
Nový vjezdový systém měl od 1. listopadu výrazně modernizovat a usnadnit pacientům parkování v areálu Fakultní nemocnice v Olomouci. Vedení zdravotnického zařízení však místo toho řeší, jak alespoň část systému, konkrétně vjezdy a výjezdy, udržet v provozu.

Pohled na jeden z vjezdů do olomoucké fakultní nemocnice. Po změně v systému parkování je výjezd možný výhradně po zaplacení u parkovacího automatu. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Zakázku, která zahrnovala mimo jiné dodání vjezdových terminálů, platebních automatů a potřebného softwaru, loni vysoutěžila společnost První chráněná dílna, která patří policií obviněnému lobbistovi Tomáši Horáčkovi

Samotné práce však obratem delegovala na subdodavatele, společnost Green Center.

Horáčka ovšem policie mezitím obvinila z manipulace zakázek pro pražské nemocnice a soud ho poslal na konci června do vazby. Od té doby ztrácí První chráněná dílna subdodavatele a smlouvu s ní vypověděl i Green Center. A přestože byla zakázka v areálu Fakultní nemocnice v Olomouci (FNOL) takřka hotová a těsně před předáním, První chráněná dílna ji sama dokončit nedokáže.

Nemocnice proto musela smlouvu rovněž vypovědět. „Vznikl tím ovšem stav, že neexistuje právní vztah mezi nemocnicí a společností Green Center,“ řekl MF DNES mluvčí FNOL Adam Fritscher.

A to je problém. Jelikož totiž Horáčkova firma systém nemocnici nepředala, zůstává jeho majitelem a provozovatelem nadále společnost Green Center. Tím, že se zpřetrhaly všechny právní vztahy, není v současné chvíli od koho a komu dílo předávat.

Fakultní nemocnice navíc nyní musí vypsat úplně nové výběrové řízení na dodavatele systému. Zároveň jedná o pronájmu již instalovaného zařízení od Green Center. A to na dobu, po niž bude vybírat nového dodavatele a ten zařízení instalovat.

„Vzhledem k přísným požadavkům na transparentnost lze očekávat, že předpokládaná doba trvání nájemního vztahu bude činit zhruba 12 až 18 měsíců,“ říká Fritscher.

Systém měl navádět auta s cílem uvolnit místa pro pacienty

Zatím tedy není vůbec jasné, zda bude stávající takřka hotový projekt dokončen, nebo zakázku získá nová firma a bude třeba současný vjezdový systém demontovat a nahrazovat jiným.

Každopádně pokud Green Center kývne na provizorní nájemní smlouvu, poběží systém jako dosud.

Nový vjezdový systém

„Je funkční vnější okruh se dvěma vjezdovými a výjezdovými branami a dvěma platebními terminály. Po tuto dobu také pracovníci ostrahy FNOL zůstanou fyzicky přítomni na stanovištích u obou bran,“ popisuje provizorní řešení Fritscher. Vnitřní parkoviště zároveň nebudou elektronicky řízená.

Nový systém počítal s tím, že po spuštění vnějšího okruhu, tedy vjezdů a výjezdů do a z areálu nemocnice, bude fungovat také vnitřní okruh. Jeho úkolem je auta lépe navádět na volná parkovací místa.

„Cílem celého projektu bylo především uvolnění parkovacích míst u jednotlivých klinik a pracovišť pro potřeby pacientů, “ vysvětluje Fritscher. Auta zaměstnanců měl systém naopak směřovat na velká záchytná parkoviště.

„V dohledné době posílí parkovací kapacitu areálu nemocnice dvě nová parkoviště pod lékárnou a Dětskou klinikou,“ doplnil mluvčí.

Zakázku za 7,3 milionu zatím nemocnice nezaplatila, firma mlčí

Pořízení nového vjezdového systému mělo špitál podle uzavřené smlouvy přijít na 7,3 milionu korun bez DPH.

„Tím, že nedošlo k předání díla, tak my jsme doposud nic neplatili,“ ujišťuje Fritscher.

MF DNES se pokoušela zkontaktovat První chráněnou dílnu s několika otázkami. Telefon uvedený na webu společnosti však nikdo nezvedá a předtočený hlas pouze odkazuje volající s dotazy na e-mailovou adresu s tím, že „se obratem ozve kompetentní osoba“. Na zaslané otázky však nikdo ze společnosti neodpověděl.

Horáčkova firma vysoutěžila za poslední tři roky v olomoucké nemocnici zakázky v celkové výši 48 milionů. Všechny firma obratem delegovala na subdodavatele.

Podle Fritschera zatím nemocnice žádné další smlouvy nevypověděla. „Nebyl k tomu důvod,“ řekl.

Majiteli První chráněné dílny Tomáši Horáčkovi mezitím minulý týden Obvodní soud pro Prahu 5 prodloužil pobyt ve vazbě. Je tedy otázka, zda bez něj nebude pád firmy pokračovat...

Autor: