Vojáci darovali při rekordním odběru v olomoucké nemocnici 27 litrů krve

  12:08
Bezmála 27 litrů krve přibylo v úterý do zásob olomoucké fakultní nemocnice, na jejímž transfuzním oddělení se uskutečnil rekordní hromadný odběr. Na ten dorazili vojáci ze 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice.

Na transfuzním oddělení olomoucké fakultní nemocnice se uskutečnil rekordní hromadný odběr. Téměř šedesát vojáků ze 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice darovalo 27 litrů krve. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Krev darovalo 57 vojáků, z toho více než čtyřicítka přišla k odběru vůbec poprvé, a někteří vstoupili i do registru dárců kostní dřeně.

„Naše spolupráce s olomouckým transfuzním oddělením nekončí, chceme z hromadných odběrů udělat tradici,“ nastínila mluvčí praporu Lucie Stehlíková.

Za tím, že vojáci z Bučovic vyrazili darovat krev do Olomouce namísto bližšího Brna, stojí iniciativa zdravotníka praporu Rostislava Plašťáka, díky kterému sem poprvé vyrazilo devětatřicet vojáků letos v lednu.

„Táhlo mě to domů. Bydlím totiž kousek od Olomouce a mám tady spoustu kamarádů,“ vysvětlil.

V prosinci se zásoby krve každoročně ztenčí

Podle primářky transfuzního oddělení Dany Galuszkové je v tomto období dárcovství ještě užitečnější než jindy.

Rekordní hromadný odběr

„Našim pacientům věnovali nejkrásnější vánoční dárek. V prosinci se totiž každoročně omezují dodávky z odběrových středisek a zásoby krve se tenčí,“ uvedla Galuszková.

Množství odebrané krve mělo být podle původních plánů ještě vyšší, do nemocnice totiž celkem dorazila více než sedmdesátka vojáků.

„Někteří ale nedávno cestovali a nedodrželi odstup mezi návratem a dárcovstvím, jiní zase brali antibiotika, takže jsme ze zdravotních důvodů jejich krev nemohli odebrat,“ nastínila referentka náboru dárců Lucie Vybíralová.

Transfuzní oddělení olomoucké fakultní nemocnice má v současné době v registru bezmála 7 600 aktivních dárců, přičemž letos se i díky bučovickým vojákům podařilo získat přes jedenáct stovek nových. Od začátku roku se uskutečnilo už téměř dvanáct tisíc odběrů krve.

Autor: