Olomoucká nemocnice testuje „sponku“ na léčbu nedomykavost srdeční chlopně

  16:40
Olomoucká fakultní nemocnice se zařadila mezi vybraná zdravotnická zařízení, která nově zkouší speciální pomůcku pro léčbu nedomykavosti mitrální chlopně. Jedná se o sponku, jež zabrání nadměrnému zpětnému toku krve z levé srdeční komory do levé síně.

Dosavadní výsledky podle lékařů naznačují, že implantace takzvaného MitraClipu je velmi účinná.

„Výrazně snižuje potíže pacientů, snižuje tím pádem také potřebu jejich pobytu v nemocnici,“ říká přednosta I. interní kliniky Miloš Táborský.

Nedomykavost chlopně postihuje až 10 procent starší populace, zejména lidi, kteří již prodělali infarkt myokardu.

„U těchto pacientů dochází k rozšíření levé srdeční komory. Dva cípy chlopně následně k sobě nedoléhají dostatečně a velký objem krve se tak vrací z levé komory do levé síně. To vede k přetížení celkového krevního oběhu,“ vysvětluje Táborský.

Většímu využití zatím brání vysoká cena zákroku

Náročná operace trvá nejméně dvě hodiny a chirurgové při ní dopraví do levé síně speciální sponky, jež pomohou zachytit oba cípy chlopně.

„Zákrok probíhá pod permanentním ultrazvukovým i rentgenovým dohledem. Jen výjimečně při tom stačí jediná sponka, nejčastější jsou dvě, ale někdy lze použít tři, čtyři a raritně i pět,“ dodává lékař Miloš Sluka, jenž na začátku července provedl teprve druhou implantaci MitraClipu v olomoucké nemocnici.

Podle Táborského může za dosud nízké rozšíření technologie hlavně nákladnost zákroku. Zástupci nemocnice o tom také jednali se zdravotní pojišťovnou.

„Můžeme garantovat, že jsme schopni ošetřit určitý počet pacientů s tím, že výkony jsou hrazeny ze zdravotního pojištění,“ uvedl s tím, že zdejší lékaři chtějí jen letos stihnout ještě dalších patnáct operací.

Autoři: