Bezdomovcům nabídnou v Olomouci práci při úklidu ulic, zájem je velký

  4:54
Speciální pracovní místa pro bezdomovce vytvoří v Olomouci technické služby města ve spolupráci s místní charitou. Lidé bez domova se budou podílet hlavně na úklidu ulic ve městě, už teď se na práci hlásí šest zájemců.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Bezdomovci se budou po čtyřhodinových směnách v terénu střídat až do konce října. Už nyní však poptávka po práci u lidí bez domova značně převyšuje nabídku, charita proto hledá další možnosti, jak by se bezdomovci mohli na pracovním trhu uplatnit. Na pilotní úklidový projekt navážou v listopadu třeba lesní práce.

Charita si novinkou klade za cíl začlenit lidi bez domova zpátky do společnosti. Spolupráce s technickými službami při úklidových činnostech nebo lesní práce pod záštitou Metropolitní kapituly svatého Václava v Olomouci jsou podle ředitele Charity Olomouc Petra Prinze projekty, které mají smysl.

„Kromě spolupráce s technickými službami a kapitulou se nám už rýsují další možnosti pracovních aktivit na farmách. Chceme ukázat našim klientům, že ti, kdo pracují a snaží se, získávají víc než ti, co nepracují a jen využívají našich služeb,“ uvedl Prinz.

Problémy spojené s bezdomovectvím a začleněním těchto lidí zpět do společnosti se zabývá také pracovní skupina na radnici, v níž je zastoupena řada městských institucí.

„Za účasti zástupců města, městské i státní policie, dopravního podniku či technických služeb padala různá témata. Jedním z nich bylo, že víme o lidech bez domova, kteří chtějí pracovat, jen jim nemáme co nabídnout. Město nás v tomto podpořilo,“ uvedl zástupce vedoucího střediska Samaritán Jan Buka.

Akce má také pomoci nabourat negativní pohled na bezdomovce

Podle charity nejde jen o službu klientům, ale i městu. Obdobné projekty navíc mají šířit osvětu u širší veřejnosti, u níž často převládají negativní postoje k bezdomovcům.

Šéf charity zdůraznil, že se nejedná pouze o nepřizpůsobivé jedince, spíše naopak. Těch, kteří se dopouštějí znečišťování veřejného prostranství či obtěžování kolemjdoucích, je minimum.

„Jde o zjednodušený pohled, protože to, co je vidět v ulicích, v centru města, je ve skutečnosti pouze špička ledovce,“ vysvětlil Prinz.

Podle statistik, které má charita k dispozici, jde přibližně o pět procent z celkového počtu tisícovky klientů, kteří za rok navštíví nízkoprahové centrum v prostorách charity.

Autoři: