První obrněnce Olomoučané zahnali, druhý den okupace už vojáci stříleli

  14:20
„Právě jsme dostali zprávu, že se k našemu městu blíží jednotky vojsk Varšavské smlouvy. Žádáme ještě jednou všechny občany o zachování klidu a rozvahy.“ Tak před 50 lety ohlásilo olomoucké studio Československého rozhlasu blížící se začátek okupace hanácké metropole.

Snímek zachycující v srpnu 1968 tank okupantů na stráži na důležitém mostě u restaurace Bristol. Význam lokality podtrhuje fakt, že zde na jaře 1945 postavili němečtí vojáci barikádu, jež měla Rudé armádě zkomplikovat osvobození města. | foto: Osobní fond M. Čermáka - SOkA Olomouc

Okupace Československa začala v noci na 21. srpna 1968. MF DNES událost u příležitosti letošního výročí připomíná dobovými fotografiemi.

V Olomouci proti okupantům jako první vystoupili mladí lidé, kteří 21. srpna zhruba v půl desáté dopoledne vyrazili do centra. S sebou měli transparenty, rozdávali letáky.

„Po poledni se začínají objevovat první nápisy na domech, zdích a výkladech,“ popisuje historik Miloslav Čermák v publikaci Sedm olomouckých dnů 1968.

Začátek okupace v Olomouci

Přímo v centru města se lidé poprvé s okupanty setkali pravděpodobně kolem jedné hodiny odpoledne u tehdejší kavárny Rozkvět, nynější restaurace Drápal.

„Přijely dva polské obrněné transportéry s kulomety. Když se k nim začali sbíhat lidé a projevovali jim různým způsobem své rozhořčení, odjely směrem k Nové Ulici,“ popisuje Čermák.

Hned druhý den se už okupanti zahnat nenechali. Na dnešní Horní náměstí, tehdy náměstí Míru, najel kolem čtvrté hodiny odpoledne obrněný transportér.

„Lidé ho vytlačili do Riegrovy ulice, střelbou do vzduchu si však vynutil postavení před poštou na náměstí,“ uvádí Čermák.

Tanky a transportéry se objevily i na dalších místech Olomouce. Například u Domu armády, restaurace Bristol či u hlavního nádraží a neředínského letiště.

Srpen68 - články k výročí
Autor: