Horníci nejsou. OKD je láká na náborový příspěvek až 60 tisíc korun

  11:24
„Zatrudnimy górników,“ hlásají billboardy umístěné u hranic s Polskem. Firma OKD hledá další zaměstnance a náborovou kampaň kromě tuzemska směřuje i na polské a slovenské příhraničí.

Těžařská společnost se zlepšující se situací na trhu s uhlím potřebuje další raziče, rubače, důlní elektrikáře, zámečníky či strojníky. 

„V letošním roce poptáváme více než 340 zaměstnanců především v hornických profesích. Z tohoto počtu se nám náborem dosud podařilo zajistit 280 míst,“ zmínila personální ředitelka OKD Radka Naňáková.

Pokud bude schválen dlouhodobý plán těžby do roku 2030, obdobný počet, 300 lidí ročně, bude firma potřebovat i v následujících letech jako náhradu za zaměstnance, kteří budou odcházet do důchodu.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský přiznává, že na českém trhu práce firma v současnosti zaznamenává akutní nedostatek kvalifikovaných hornických profesí a obecně klesá zájem o práci v tomto odvětví. „U našich sousedů tyto kvalifikované profese, případně lidé se zájmem pracovat v dolech, jsou. Proto jsme je s nabídkou pracovní příležitosti v OKD oslovili,“ vysvětlil Čelechovský náborovou kampaň napříč třemi zeměmi.

Stejný billboard v české verzi

Kampaň v současnosti v příhraničí probíhá nejen prostřednictvím billboardů, ale OKD také inzeruje v novinách a platí za reklamní bannery. Kolik, to nechce zveřejnit.

Horníky z Polska a Slovenska, stejně jako ty české, láká mimo jiné na náborové příspěvky. „Pro horníky v rubání a v přípravách až do výše šedesát tisíc korun, náborový příspěvek pro důlní zámečníky a důlní elektrikáře činí až čtyřicet tisíc korun,“ vyčíslil Ivo Čelechovský s tím, že pro horníky z větší dálky má firma ještě další benefit.

„Uchazečům, kteří bydlí dál než padesát kilometrů od OKD, poskytujeme příspěvek na ubytování ve sjednaných ubytovacích zařízeních ve výši 2 500 korun měsíčně,“ dodal. Z kmenových zaměstnanců OKD je těch ze Slovenska a Polska zatím poměrně malá část. Z celkového počtu 6 800 zaměstnanců je 160 Slováků a 100 Poláků. OKD ale souběžně spolupracuje i s dodavatelskými firmami, v nichž pracuje zhruba 2 500 lidí, a to především Poláků.

S náborem pomáhá Nová šichta

S nábory firmě, kterou od dubna vlastní státní podnik Prisko, pomáhá centrum Nová šichta. To původně vzniklo s cílem najít lidem odcházejícím z OKD další uplatnění.

Od poloviny minulého roku se však stalo zároveň náborovým střediskem společnosti. „Uchazeč se k nám přijde zaregistrovat a poté mu podáme informace k hledaným pozicím,“ řekla manažerka Nové šichty Markéta Klopcová. Středisko sídlící v Karviné je tak určitým prostředníkem mezi uchazečem a personálním oddělením firmy.

Společnost OKD se v roce 2016 kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti dostala do úpadku. Sama firma na sebe podala insolvenční návrh. Věřitelé, insolvenční správce i soud následně firmě schválili reorganizační plán.

Jeho součástí bylo převedení dolů i se zaměstnanci na novou společnost OKD Nástupnická, což se stalo 27. března. Firma se následně přejmenovala na OKD a její akcie v dubnu převzal státní podnik Prisko.

Autor: