Soud potvrdil 19 let za vraždu školačky v Doubici. Sám by trest zvýšil

  11:00,  aktualizováno  14:15
Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Martina Chloubu, který v Doubici na Děčínsku zavraždil čtrnáctiletou dívku a pokusil se připravit o život i její o dva roky starší kamarádku. K vrchnímu soudu se odvolal Chlouba. Soudce naznačil, že pokud by se odvolal i žalobce, trest by Chloubovi zpřísnil.

Obžalovaný Martin Chlouba před ústeckým krajským soudem (18. června 2018) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Muž se domáhal snížení trestu a překvalifikování skutků na zabití a nedbalostní ublížení na zdraví.

Brutální čin se odehrál loni v září v chatě, v níž šestatřicetiletý Chlouba žil. Obě dívky tam držel několik hodin svázané a škrtil je (více v článku Muž dívky škrtil provazem pět hodin, ukázalo vyšetřování vraždy v Doubici).

Mladší z dívek jeho řádění nepřežila, Chlouba podle spisu její tělo ukryl do sklepa. Její šestnáctiletou kamarádku po činu odvezl do České Kamenice, kde ji vysadil a odjel. Pak se vrátil se zpátky do chalupy, kde ho zadržela policie.

Chlouba označil uškrcení dívky za nehodu. „Z toho, že jsem je chtěl svázat, nelze dovozovat, že jsem je chtěl i usmrtit,“ uvedl v obsáhlém odvolání. „Nemohl jsem předvídat, že krátkodobým škrcením můžu způsobit smrt,“ doplnil.

Soud jeho argumenty smetl ze stolu. „Každé malé dítě ví, že pokud někomu obmotáte provaz kolem krku a škrtíte ho, tak ho prostě uškrtit můžete,“ konstatoval předseda senátu Jiří Lněnička, který Chloubu označil za zdatného fabulátora.

Chlouba má zaplatit přeživší dívce a pozůstalým po zavražděné přes dva miliony korun.

Obě dívky znal Chlouba delší dobu. Umožňoval jim v Doubici jezdit na koních, které milovaly. Se starší z nich měl intimní vztah.

Fotogalerie

„Je mi líto, co se stalo. Nebyl to žádný plán ani úmysl,“ prohlásil obžalovaný v červnu při zahájení hlavního líčení. Znalci Chloubu označili za člověka s narušenou osobností.

„Ve dvou případech zaútočil na to nejcennější, na lidský život. Zavraždil bezproblémovou dívku. Její smrt byla zbytečná, nesmyslná,“ uvedla při červencovém líčení, kdy padl rozsudek, ústecká soudkyně Šárka Tampová.

Žalobce tehdy v závěrečné řeči uvedl, že Chloubovo jednání vykazuje velmi vysoký stupeň společenské nebezpečnosti a je na místě mu uložit trest 23 let vězení. Obhajoba naopak žádala překvalifikování trestného činu s tím, že Chloubovi nebyl prokázán úmysl vraždit.

Soudce Lněnička nyní uvedl, že trest, který Chlouba dostal, rozhodně není příliš přísný, ba naopak spíše nepřiměřeně mírný. 

Vrchní soud by v tomto případě souhlasil i s uložením trestu výjimečného, tedy nad 20 let. Krajský státní zástupce se však proti rozsudku neodvolal, takže zvýšení trestu Chloubovi u odvolacího soudu nehrozilo.

Obžalovaný Martin Chlouba u ústeckého soudu: 


Autoři: , ,