V Opočně kvůli suchu odvolali výlov Broumaru, kaprů na Vánoce bude míň

  7:50
Kolowratské rybářství odkládá výlov rybníka Broumar v Opočně na Rychnovsku. Sádkami neprotéká dostatek vody a ryby by do Vánoc nebylo kde skladovat. Na neurčito se odkládají i výlovy dalších rybníků. Podle rybníkářů kvůli tomu kapři letos podraží a bude jich míň.

Největší rybník Rychnovska chtěli rybníkáři vylovit o víkendu. „Už dva měsíce nemáme dostatečný průtok sádkami. Minimálně padesát let tady taková situaci nenastala. Výlovy odkládáme, až začne pršet,“ přiznává vedoucí jednoho z největších východočeských rybářství Václav Kalenda. 

Část ryb tak prodají už nyní za nižší ceny. Před koncem roku je totiž cena kapra nejvyšší, nyní se prodává o deset procent levněji. 

„Pokud nebudou deště, museli bychom provzdušňovat a čerpat vodu. Nedovedu si to představit. Odhaduji, že na vánoční trh dodáme o 40 procent ryb méně. Část zřejmě zůstane v rybnících,“ uvažuje Kalenda. 

Fotogalerie

V rybnících zatím ryby netrpí. Už od léta se však nekrmí a to znamená menší přírůstek a ekonomické ztráty. Obvykle kolowratští rybáři dodávají na trh tisíc metráků ryb ročně. Ztráty by mohly jít do statisíců. Podobné problémy mají i další hospodáři.

Odložený výlov má svá rizika. „Je možné, že výlov bude komplikovaný, bude déle trvat a tím bude dražší. Rybníky mohou zamrznout a pak bychom je nevylovili vůbec. To si ani nechci připouštět,“ říká Václav Kalenda. 

Podle správce rybníkářství reálně hrozí, že ryb bude na Vánoce málo.