V boji proti divočákům mají pomoct větší odměny za jejich odstřel

  9:06
Vyplácením odměn myslivcům bojuje už téměř dva roky Karlovarský kraj proti přemnoženým divokým prasatům. Za každý zastřelený kus dosud mohli nimrodi získat tisícikorunu, nyní by se mohla částka zvednout.
Prase divoké (ilustrační snímek)

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V Sokolově, kde mají divočáci na svědomí zničené ploty a převrácené popelnice, už navýšení odměny odsouhlasili.

„Jak se zvětšují doly Sokolovské uhelné, tak se zmenšuje prostor pro divoká prasata. Ta se nyní stahují k nám a ničí, na co přijdou. Nejhorší situace je zřejmě ve čtvrti Šenvert,“ popsal předseda Českého zahrádkářského svazu Sokolov Josef Krágl.

Na agresivnější návštěvy divočáků v období zimy si ale stěžují zahrádkáři napříč krajem. „S hladem roste agresivita. Překážkou už není ani pletivo,“ stěžují si.

Podle předsedy zahrádkářů nechodí zvířata pro jídlo jen k nim, ale vydávají se i hluboko do centra.

„V minulém roce se nám v Husových sadech ve středu města zabydlel divočák. Jak se nečekaně objevil, tak i rychle zmizel. Nicméně k tomuto problému vyjíždíme dnes a denně,“ uvedl zástupce velitele městské policie Jiří Novák s tím, že vyjíždějí i kvůli jiným zvířatům.

Dva tisíce korun by už měly být větší motivací pro myslivce

O uplynulém víkendu například sokolovští strážníci zachraňovali z areálu Základní školy ve Švabinského ulici srnku.

„Pokud přijedeme kvůli divokým prasatům, snažíme se je vyhnat z oblasti křikem nebo použitím reflexních prvků na našich uniformách. Zatím se nestalo, že by na nás zaútočili, spíše naopak, rychle utíkají pryč,“ dodal Novák.

Karlovarský kraj schválil už loni odměnu tisíc korun myslivci za odstřel divočáka. S množícími se stížnostmi na výskyt černé zvěře v Sokolově tuto částku ještě navýšili.

„A to o další tisícikorunu. Dva tisíce už by tak mohly být větší motivací, protože myslivec musí po zabití prasete jeho tělo zlikvidovat podle hygienických a veterinárních norem,“ vysvětlil zvýšení odměny starosta Sokolova Jan Picka.

Jen za minulý rok vyplatil Karlovarský kraj 32 tisíc korun za odstřely. A program na odměny pro myslivce bude fungovat i v letošním roce.

„Ve schváleném rozpočtu na rok 2017 počítáme s celkovou částkou ve výši 150 tisíc korun. Ještě je v jednání cena za jeden kus, ale méně než jeden tisíc korun to nebude, spíše více,“ informoval krajský radní pro oblast životního prostředí Karel Jakobec.

Sokolov chce vyzkoušet i akustické odpuzovače

Kromě odstřelu chtějí sokolovští vsadit i na další variantu obrany. „Nyní zkoušíme akustické odpuzovače v jedné z lokalit,“ řekla Jitka Škrabalová vedoucí odboru životního prostředí sokolovské radnice.

Jedno takové zařízení vyjde na 14 tisíc korun a má dosah okolo 25 metrů. Podobné zařízení testují už několik týdnů například v Plzni.

Přemnožená prasata jsou letitým problémem nejen Karlovarského kraje, ale celé Evropy. Už v minulosti povolil magistrát v krajském městě střelbu v okrajových částech města.

Jedním z důvodů, proč se prasata do měst stahují, je hlad. Pokud navíc zahrádkáři nechají nesklizenou úrodu, nemohou se podle myslivců divit, že se na hostinu dostaví nezvaní hosté. Divočáci mají výbornou paměť, a na osvědčené místo se tak budou stále vracet.

Autor: