ODS na Vysočině povede do voleb podnikatel Geist, řešil se i Fajád

  16:40
Občanští demokraté na sobotním regionálním sněmu v Jihlavě zvolili lídra své kandidátky pro říjnové volby do krajského zastupitelstva. Stal se jím podnikatel Zdeněk Geist. Nelíbí se mu například to, jak současné vedení Vysočiny z ČSSD spolupracuje s komunisty a není u některých záležitostí ochotné více diskutovat s opozicí.

Zdeněk Geist | foto: archiv ODS

Jedničkou na kandidátce pro podzimní krajské volby na Vysočině bude 44letý podnikatel v oblasti nemovitostí i reklamy a ­publicista Zdeněk Geist. Pochází z­ Jihlavy, je ženatý a s manželkou mají tři syny. Část jeho rodiny byla v minulém režimu perzekuována. Geist o tom napsal i knihu Nezlomený vězeň totalit.

Lídři na Vysočině

Z větších stran oznámili svého lídra pro podzimní krajské volby na Vysočině lidovci a hnutí ANO. Kandidátku KDU-ČSL povede Jaromír Kalina, někdejší sládek jihlavského pivovaru, který je teď náměstkem jihlavského primátora. Hnutí ANO dá na první místo kandidátky projektového manažera Josefa Pavlíka z Havlíčkova Brodu. Krajskou kandidátku ČSSD nejspíš opět povede hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. TOP 09 zveřejní jméno lídra pro krajské volby do konce tohoto měsíce. Komunisté učiní konečné rozhodnutí na konferenci příští týden.

Zdroj: ČTK

Na sobotním regionálním sněmu ODS získal 70 procent hlasů, jeho protikandidátem byl ředitel Základní školy ve Ždírci nad Doubravou a současný krajský zastupitel Ota Benc.

„Našim cílem ve volbách je uspět tak, abychom mohli mít podíl v krajské koalici, podíl na správě věcí veřejných,“ řekl Geist. Současnému vedení Vysočiny z ČSSD vyčítá mimo jiné spolupráci s KSČM.

„Dlohouhodobě kritizujeme, že si sociální demokracie za těch téměř osm let vlády tak zvykla vládnout a ­opírá se přitom celkem bezostyšně o komunisty, že si nebere servítky. Je si jistá, že s čímkoli přijde do zastupitelstva, to prohlasuje. Opomíjí některé věci víc diskutovat, více se věnovat věcné problematice třeba s opozicí,“ uvedl Geist.

Kompletní kandidátku chce mít ODS hotovou během dubna. Měla by na ní podle současných předpokladů být i jména všech pěti dosavadních krajských zastupitelů - včetně senátora a stávajícího regionálního předsedy ODS na Vysočině Miloše Vystrčila či poslankyně Jany Fischerové.

Migranti i případ „Fajád“

„Na sněmu jsme projednávali i témata, která hýbou republikou a tedy i Vysočinou, což je migrace a systém kontrol ve veřejné správě,“ doplnil senátor Vystrčil.

Pokud jde o migraci, je podle ODS na Vysočině prvořadým úkolem pro státy Evropské unie zajistit kontrolu nad vnější hranicí takzvaného Schengenského prostoru a směřování humanitární pomoci do uprchlických táborů mimo území EU. „Obojí má za cíl zastavit migrační vlnu, která ohrožuje politické, bezpečnostní, kulturní i sociální uspořádání v zemích EU,“ zmínila poslankyně Miroslava Němcová.

Dodala také, že by vláda měla poslance jako volené zástupce občanů pravidelně informovat o všech postojích, které bude zastávat na jednáních týkajících se migrační a bezpečnostní situace. „Vláda to navzdory usnesení z února loňského roku nedělá,“ podotkla Němcová.

„Když tato komunikace v této věci chybí, vzniká v zemi chaos, kdy lidé nevědí, co mají od vlády očekávat, a to napomáhá radikálním až extremistickým uskupením, které se tohoto tématu chopili. Myslím, že pro vývoj demokratické společnosti je to neblahé,“ upozornila někdejší šéfka poslanecké sněmovny.

Na sněmu v Jihlavě občanští demokraté řešili také případ „Fajád“. A přijali následující usnesení: „Žádáme naše zákonodárce, aby trvali na objasnění role ministrů obrany Martina Stropnického a spravedlnosti Roberta Pelikána v uvedeném případu. V situaci, kdy byla zásadním způsobem poškozena pověst našich bezpečnostních služeb, ohrožena jejich akceschopnost a důvěryhodnost a poškozeny vztahy mezi ČR a USA, musí být vyvozena personální odpovědnost členů vlády.“