Odborníci dokážou odhalit poškozené spermie pomocí magnetu

  8:02
Centrum asistované reprodukce Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno zavedlo v průběhu října 2016 novou metodu selekce spermií - MACS (magnetic activated cell sorting).

Centrum asistované reprodukce Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno zavedlo v průběhu října 2016 novou metodu selekce spermií - MACS (magnetic activated cell sorting). | foto: Impuls.cz

Metoda MACS je nová neinvazivní metoda výběru spermií vyvinutá pro odstranění poškozených spermií. Tento výběr spermií je založený na principu zachycení poškozených spermií silným magnetem. Pouze poškozené spermie jsou během zpracování označeny drobnými magnetickými nanočásticemi, které následně zachytí magnet a oddělí tak tyto spermie od zdravých. Spermie připravené pro oplozování tímto způsobem mají vyšší životaschopnost a výrazně nižší míru poškození integrity chromatinu.

Tato metoda je neinvazivní a lze ji použít před libovolnou metodu asistované reprodukce. Výhodou je, že stojí na úplném počátku laboratorního zpracování gamet a lze ji tak úspěšně kombinovat i s dalšími metodami asistované reprodukce.

Vhodné je její použití u pacientů s idiopatickou neplodností, u starších mužů, u mužů s již známou vyšší hladinou poškození integrity DNA spermií, při opakovaném selhání metod asistované reprodukce (nižší fertilizace, opakované zastavení vývoje embryí), nebo pokud dochází k opakovaným potratům.

Více informací najdete na: http://www.ivfbrno.cz/