Ochránci přírody zjišťují z trusu, zda se v Lužických horách usadili vlci

  6:24
Stopy i zbytky stržených zvířat svědčí o tom, že se v Lužických horách zřejmě usadili vlci. Jsou to první důkazy o možném pohybu vlků v této chráněné krajinné oblasti.

(ilustrační snímek) | foto: Karel Brož/Hnutí Duha

Výskyt šelem sice dobrovolníci Vlčích hlídek sledují v Lužických horách už od roku 2016, důkazy o jejich přítomnosti ale získali až v první polovině letošního ledna.

Kromě stop nebo zabité kořisti se podařilo odebrat i vzorek trusu. Ochránci přírody teď s napětím čekají na výsledek analýzy DNA, která má potvrdit, zda se skutečně jedná o vlka.

Vlka prozradily stopy ve sněhu

„Při pravidelném výběhu na jeden z kopců Lužických hor jsem ve sněhu objevil nečekané stopy a celé stopní dráhy, které svým tvarem a chováním odpovídaly vlkovi,“ přiblížil Jan Šmíd, dobrovolník Vlčích hlídek z Nového Boru. O kus dál objevil pelech. Když se snažil najít i trus, uspěl.

„Poslední informace od Jana Šmída znějí věrohodně a zapadají do série několika podobných zpráv o pozorování vlků v severních Čechách během posledních let. Jsme velmi zvědaví na výsledky genetické analýzy trusu,“ doplnil Martin Waldhauser, zoolog Správy CHKO Lužické hory.

Výskyt vlků se v území severních Čech zatím podařilo potvrdit v okolí Doks, ve Šluknovském výběžku, v Jizerských a Krušných horách.

„Lužické hory se díky své poloze mezi německou populací vlka a Podbezdězím nabízejí jako další možná oblast trvalého výskytu této šelmy. Vlkům zde budou vyhovovat i rozsáhlé zachovalé lesy a hojnost přirozené potravy,“ dodal Radek Kříček, koordinátor Vlčích hlídek v severních Čechách.

Vlci stáli kraj přes 134 tisíc korun

Návrat vlků pozitivně ovlivňuje zdraví českých lesů, protože vlci pomáhají regulovat přemnožené kopytníky - srnce, jeleny nebo divoká prasata.

Způsobují ale i škody na hospodářských zvířatech, zejména ovcích. Pokud se podaří prokázat, že zvíře zabil vlk, hradí škodu stát prostřednictvím krajských úřadů. Od roku 2015 zaplatil Liberecký kraj za škody způsobené vlky přes 134 tisíc korun.

„V srpnu jsme vyplatili náhradu 73 600 korun za vlkem roztrhané ovce v Jindřichovicích pod Smrkem,“ zmínil před časem krajský radní Jiří Löffelmann rekordní vyplacenou sumu.

Hnutí Duha ve spolupráci s místními partnery připravilo pro zájemce o návrat vlků do Lužických hor besedu. Uskuteční se 31. ledna od 18 hodin v Novém Boru, v Navrátilově sále na adrese T. G. Masaryka 45.

Autor: