Policista vysoudil necelých dvě stě tisíc za stíhání, stát se brání

  11:02
Policistu obžalovali ze znásilnění dívky z Duchcova na Teplicku, soudy ho ale očistily. Sám se loni začal soudit kvůli odškodnění – za trestní stíhání a vleklý proces. Soud mu přiznal necelých 200 tisíc, stát s rozsudkem nesouhlasí a odvolal se.

V polovině dubna 2010 zahájila policie trestní stíhání tří mužů – dvou policistů a jejich společného známého. Všichni čelili podezření, že znásilnili tehdy šestnáctiletou dívku z Duchcova, za což jim hrozil až desetiletý trest. 

Obvinění svorně tvrdili, že jsou nevinní. Soudy je skutečně osvobodily. Definitivně se tak stalo ovšem až sedm let od začátku stíhání.

Jeden z policistů, jehož jméno pro citlivost případu redakce neuvádí, se pak kvůli tomu loni začal soudit s ministerstvem spravedlnosti. Po resortu chtěl zaplatit odškodné 200 tisíc korun. 

Jednu polovinu sumy požadoval za celé trestní stíhání, které lze vzhledem ke zprošťujícímu rozsudku označit za nezákonné, a druhou za vleklý soudní proces. 

Teplický okresní soud mu částečně vyhověl. Rozhodl, že stát má muži zaplatit 174 tisíc. Resort se ovšem proti verdiktu odvolal a kauzu tak bude řešit krajský soud.

O tom, že si policista zaslouží sto tisíc korun za trestní řízení, není podle první instance pochyb.

V písemném odůvodnění rozhodnutí v souvislosti s tím zmiňuje dlouhodobé ohrožení vysokým trestem, medializaci, které musel čelit, a také citelné zhoršení jeho ekonomické situace.

Muž byl po celou dobu trvání stíhání postavený mimo službu a pobíral polovinu platu, přičemž se musel ve všední dny dopoledne zdržovat doma. Část sumy, o kterou přišel, mu následně policie doplatila, což ale podle soudu na věci nic nemění. 

Omluvu, kterou resort muži poskytl ještě před podáním žaloby jako z jeho pohledu uspokojivé zadostiučinění, soud označil za naprosto nedostatečnou.

Kdy věc bude řešit krajský soud, není jasné

„Soud neprovedl srovnání s obdobnými případy, pouze konstatoval, že přiznanou stotisícovou částku považuje za základní,“ odůvodnil zamítavý postoj státu Radek Ležatka, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který v kauze jedná za ministerstvo. 

„Zároveň se neztotožňujeme s názorem soudu ohledně medializace případu. Podle judikatury neodpovídá resort za informování veřejnosti o trestních případech,“ dodal Ležatka.

Teplický soud uznal i nárok na odškodnění kvůli vleklému soudnímu řízení. „Například od podání obžaloby k soudu do zahájení hlavního líčení uplynulo sedmnáct měsíců,“ stojí v odůvodnění. 

„Pokud jde o jednání žalobce, kterým by přispěl k průtahům v řízení, dospěl soud k závěru, že žalobci nelze v tomto ohledu nic vytknout,“ píše se tam dále. 

Muži tedy v této části přiznal teplický soud 74 tisíc. Vzal v potaz, že resort před podáním žaloby policistovi zaplatil stejnou sumu.

Ani s tímto závěrem, respektive s propočty, jakými soud k částce došel, stát nesouhlasí.

S mužem se redakci spojit nepodařilo. Jeho advokát na otázku, jak je s rozhodnutím teplického okresního soudu spokojený, odpověděl jen: „Přiměřeně.“ Dotaz, zda muž stále pracuje u policie, nechal bez komentáře.

Kdy se kauzou bude zabývat ústecký krajský soud, není v současné době jasné.