Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

  10:02
Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování účetnictví a machinace se zakázkami. Tehdejší předsedkyně představenstva Dana Barnášová čelí obžalobě.
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně. | foto: MAFRA

Po čtyřech letech od podání trestního oznámení je jasno. V Baťově nemocnici podle policie docházelo v minulosti k pochybnému hospodaření a u soudu už leží obžaloba.

„Podala jsem na okresní soud obžalobu pro zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a zločin porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ potvrdila MF DNES okresní státní zástupkyně Andrea Kalinová.

Více případ nechce komentovat. Jisté je, že se tím potvrdilo podezření Nadačního fondu proti korupci (NFPK), který trestní oznámení před čtyřmi lety podal.

Nadace: V hospodaření nemocnice byl velký nepořádek

Případy se týkají období kolem roku 2012, kdy Zlínský kraj, který je zřizovatelem a vlastníkem nemocnice, vedla ČSSD s ODS a KDU-ČSL, na konci roku je pak vystřídala koalice sociálních demokratů s komunisty a SPOZ.

Předsedkyní představenstva byla Dana Barnášová. Právě ona měla v rozporu se zákonem uzavřít zakázku na modernizaci magnetické rezonance za 22 milionů korun. Podle NFPK jí hrozí až osmiletý trest za škodu velkého rozsahu.

„Domlouvala se se zaměstnancem firmy na zadávacích podmínkách i ceně ještě před zadáním zakázky. Podle obžaloby navíc zakázka neměla vůbec proběhnout, protože s touto společností měla nemocnice dohodnutý servis přístroje,“ vysvětlil analytik nadace Janusz Konieczny.

Danu Barnášovou se redakci nepodařilo kontaktovat.

Konieczny připouští, že tento konkrétní případ může být jen jedním z mnoha dalších. Podle zjištění NFPK docházelo v nemocnici například i k tomu, že nebyly vyhlašovány veřejné soutěže, nebo k duplicitním zakázkám.

„V hospodaření měli obrovský nepořádek a mám podezření, že případů je více,“ naznačil.

Na upozornění kraj reagoval jen výměnou vedení

K porušení zákona došlo podle všeho vícekrát. Například zkreslováním účetnictví, na které v roce 2013 upozorňovala své kolegy ve vedení kraje tehdejší radní pro zdravotnictví Hana Příleská.

Například když nemocnice počítala v hospodářském výsledku za rok 2012 s tím, že od pojišťovny dostane zpět 189 milionů korun. Díky tomu mohla Barnášová tvrdit, že výrazně zlepšila hospodaření a ztrátu 109 milionů snížila na 65 milionů.

Příleská varovala, že jde pouze o fiktivní čísla. To se potvrdilo ale až o rok později, kdy bylo jasné, že ztráta není menší, ale naopak mnohem vyšší a vyšplhala se na 185 milionů. Na její dopis tehdy kraj reagoval výměnou vedení nemocnice (viz též Zadlužená zlínská nemocnice mění šéfa, z Kroměříže se vrací Calábek). Nic dalšího ale neudělal.

„Nečekala bych, že to dospěje až k policejnímu vyšetřování nebo obžalobě. Chtěla jsem, aby se tím zabýval vlastník, tedy kraj, případně finanční úřad. Vedení kraje si ale stálo na své pravdě,“ říká s odstupem pěti let Příleská.

Proč chyby neodhalil audit?

Zkreslování údajů o stavu hospodaření nicméně v obžalobě není, přestože odborníci z nadace zjistili manipulace s čísly v hodnotě zhruba 80 milionů. Policie to odložila, protože tento trestný čin už je promlčený.

Faktem ale zůstává, že o podezření vlastník, tedy kraj, věděl. Mohl sám podat trestní oznámení. Ve chvíli, kdy se Baťova nemocnice potýkala s vysokou ztrátou a hrozila jí insolvence, by to mohlo vést k lepší kontrole. Ani teď ale žádné pochybení tehdejší hejtman Stanislav Mišák nepřipouští.

„Za hospodaření zodpovídalo představenstvo, jehož závěry potvrzoval auditor. A z toho žádné pochybení nevyplynulo. Neměli jsme relevantní informace, takže jsme neměli co oznamovat policii,“ zhodnotil Mišák.

Pravda je, že výroční zprávu nemocnice skutečně potvrzovala auditorská společnost, která ani za rok 2012 nenašla žádné chyby. Proto chce Konieczny podat podnět k České komoře auditorů.

Jak je možné, že závažná pochybení představenstva neřešila například dozorčí rada, která by měla být kontrolním orgánem nemocnice a ve které byli lékaři i zástupci politických stran? Odpovědi možná přinese soudní řízení, nicméně benevolentní stav, který v nemocnici řadu let panoval, ukazuje i zjištění současného vedení.

„Když jsme loni do nemocnice nastoupili, nefungoval žádný vnitřní kontrolní systém. Jednou z prvních věcí proto bylo přijetí interního auditora, který teď nastavuje kontrolní mechanismy,“ prohlásil člen představenstva Vlastimil Vajdák.

Autor: