Miliardář Vítek má povolení pro novou čtvrť v místě bývalé Pragovky

  16:20
Přes tisíc nových bytů má v následujících deseti letech vyrůst v areálu bývalé Pragovky v pražských čtvrtích Záběhlice a Hostivař. Úředníci magistrátu v těchto dnech zhodnotili, že projekt výstavby šestnácti bytových domů pro asi dva a půl tisíce lidí nebude mít na životní prostředí fatální vliv a udělili mu souhlasné stanovisko EIA.

V areálu bývalé pražské Pragovky má vyrůst obytný soubor o šestnácti bytových domech. | foto: Dokumentace EIA

Novou čtvrť chystá na pomezí Prahy 10 a Prahy 15 společnost patřící do impéria CPI miliardáře Radovana Vítka. Domy o pěti až devíti podlažích zaplní nevyužitou plochu o rozloze více než šesti hektarů. Na získání důležitého povolení jako první upozornil server Lidovky.cz.

Výstavba bude rozdělena do pěti etap, první by mohla začít už letos, pokud společnost rychle získá územní rozhodnutí a stavební povolení. Podle jednoho z prvních návrhů se měly stavět dokonce až čtrnáctipatrové domy, některým politiků z patnácté městské části však připadá i současné řešení přefouknuté.

„Devítipatrové domy, které mají vyrůst podél horizontu v nejvyšší části při ulici Pražská, by podle nás měly být nižší. Starší zástavba, na kterou mají navazovat, tak vysoká není,“ míní místostarosta Prahy 15 pro územní rozvoj Marcel Pencák (Patnáctka náš domov).

Bytový komplex vyroste na pozemcích bývalého podniku Praga, který v minulém století získal desítky patentů v oblasti automobilismu. Vyráběl osobní i nákladní auta či motocykly a po spojení s firmou Technometra třeba také letadla. Výroba byla ukončena v roce 2008.

Pozůstatky továrních hal nechal majitel zdemolovat ještě v minulém desetiletí, nyní je areál uzavřený a nepřístupný. Před výstavbou bude z plochy ve tvaru nepravidelného trojúhelníku ještě nutné odstranit starou ekologickou zátěž. Kontaminovaná je hlína, podzemní vody i suť ponechaná na místě po bourání.

„Pro fázi výstavby je nutné zohlednit kontaminaci a demoliční a přípravné práce provádět na základě schváleného projektu sanačních prací,“ píše se v dokumentaci pro řízení EIA.

„Napojení je špatné a chybí náměstí“

Pozemky bývalé Pragovky sousedí s továrnou Mitas, která vyrábí pneumatiky pro traktory a další zemědělské stroje. Nová čtvrť má vytvořit jakýsi předěl mezi průmyslovou zónou a starší sídlištní výstavbou. Uvnitř mají vyrůst i drobné obchody, restaurace či lékařská ordinace nebo třeba mateřská škola.

„První připomínky jsme vznesli na jaře 2017 a v prvních fázích jednání jsme dosáhli úspěchů. Na základě našich podnětů zvýšili kapacitu školky a přidali dětské hřiště, to jsou ale jen kosmetické záležitosti, které nemají vliv na finální podobu záměru. Ostatní připomínky vyslyšeny nebyly,“ doplnil Pencák.

Nová čtvrť na Smíchově po výhradách lidí zeštíhlí, přibude zeleň

V prvopočátcích se podle jeho slov rada městské části shodla nejen na tom, že je projekt předimenzovaný, avšak radním vadila i absence náměstí a dvojí napojení nové čtvrti do už nyní přetížené ulice Strašnická. Chtěli, aby auta z komplexu vyjížděla především do ulice Pražská.

„Objekt uprostřed jsme navrhovali vyřadit. Bude to specifická a samostatná čtvrť, kde podle nás bude ústřední náměstí chybět. Jenže náměstí se neobjevilo, k redukci také nedošlo a po vypořádání připomínek zůstávají i dva výjezdy na Strašnickou,“ doplnil místostarosta.

Připustil také, že dříve jednotná rada se později názorově rozešla. Když chtěl se svými spolustraníky napodruhé podat připomínky i k nezávislému posudku, který si v pokročilé fázi řízení o posouzení vlivu na životní prostředí EIA zpracoval magistrát, rada už kroky nepodpořila.

„Zpracovatel posudku se podle nás s námitkami vypořádal nedostatečně, ale městská část už se k posudku nevyjádřila. Budu prosazovat, abychom se ve stejném duchu vyjadřovali i během územního řízení. Byli bychom rádi, aby se připomínky zapracovaly alespoň v jeho průběhu,“ uzavřel Pencák.

Investor dostal od magistrátních úředníků několik podmínek, kterých se bude muset během výstavby přidržet. Má například minimalizovat stavební ruch, zachovat co největší množství stávající zeleně a před zahájením stavby umožnit oblast prozkoumat archeologům.