Žateckou teplárenskou a pět lidí obvinila policie za ekologizaci kotlů

  13:36
Policie stíhá společnost Žatecká teplárenská a také pět konkrétních lidí za poškození finančních zájmů Evropských společenství. Obvinění se týká ekologizace dvou uhelných kotlů.

(ilustrační snímek) | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

„Vyšetřování stále probíhá, proto bližší informace k případu nebudeme sdělovat,“ řekla v úterý iDNES.cz krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.

Server Hlidacipes.org uvedl, že je obviněn předseda představenstva Žatecké teplárenské (ŽT) Petr Šmíd, právnička společnosti, dva lidé z firmy Metrostav a zástupce technického dozoru.

Vedení ŽT, jejímž stoprocentním vlastníkem je město, považuje zahájení trestního stíhání za předčasné, neodůvodněné a nezákonné.

„Věříme, že se v krátké době po osvětlení všech nepravdivých informací podaří prokázat nezákonnost tohoto stíhání, které bude po podané stížnosti zrušeno dozorovým státním zástupcem,“ prohlašuje vedení firmy na svém webu.

Obvinění se týká projektů ekologizace kotlů K1 a K2, na něž ŽT získala dotaci zhruba 40 milionů korun. Podle policie byla spáchána škoda 1,5 milionu korun nesprávným účetním postupem v případě výstavby zásobníku na lehký topný olej. „Dotace na tuto část díla přitom činila jen půl milionu korun,“ tvrdí ŽT.

Policie se zabývá i výsledky auditu

Stavba zásobníků lehkého topného oleje byla podle vedení ŽT od začátku komplikovaná kvůli nejasnostem se stavebním povolením. 

„Společnost kvůli tomu sama už v roce 2016 požádala o vyjmutí této části projektu z uznatelných nákladů a část dotace ve výši půl milionu korun vrátila,“ stojí v jejím prohlášení.

Společnost dále upozorňuje, že se tímto krokem snažila současně splnit podmínky stavebního zákona i dotační podmínky.

ŽT se hájí, že ve věci dotačního poradenství a stavebnětechnického řešení spolupracovala s renomovanými společnostmi, jež zajišťovaly konzultace s poskytovatelem dotace. Její vedení prý bylo přesvědčeno, že napadaný postup, který je předmětem obvinění, je naopak věcně správný.

Žatecká radnice loni nechala udělat v ŽT forenzní audit, který odhalil chyby v hospodaření za více než 50 milionů korun. 

Kromě ekonomicky nevýhodné ekologizace dvou kotlů audit ukázal na podezření ze zpronevěry, finanční ztrátu při výrobě a prodeji elektrické energie a nestandardní výběrová řízení. I tyto údajné nedostatky prověřuje policie.

Autor: