Vyšetřování případu předělávání zbraní skončilo. Obviněno je sedm lidí

  16:36
Vyšetřování nedovoleného ozbrojování několika osob, které vedli kriminalisté českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu, je u konce. V případu z Prachaticka s krycím názvem KOV je obviněno sedm lidí. U jednoho z nich byl mohlo být trestního stíhání zastaveno.

Zbraně, které zadrželi kriminalisté českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. | foto: Národní centrála proti organizovanému zločinu

O práci detektivů informovala Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v říjnu roku 2017 s tím, že na něm pracovali necelý rok. Tehdy obvinili šest lidí z trestného činu nedovoleného ozbrojování. Nyní vyšetřování případu s krycím názvem KOV ukončili.

„Spisový materiál byl předán Okresnímu státnímu zastupitelství v Prachaticích s návrhem na podání obžaloby vůči šesti obviněným osobám, a zároveň byl podán návrh na zastavení trestního stíhání u jedné obviněné osoby,“ informovala tisková mluvčí centrály Iva Knolová.

Zároveň doplnila, že při vyšetřování v loňském roce přibyla další obviněná osoba pro přečin nedovolené ozbrojování. Obvinění zbraně vyráběli a upravovali tak, aby mohly střílet dávkou. Stíháni jsou i pro nelegální vlastnění revolverů, pušek a pistolí, dělostřeleckého granátu či vojenské pyrotechniky.

„Postupně detektivové zjistili, že se dva muži z jižních Čech spolčili za účelem výroby hlavních částí hromadně účinných zbraní. Tedy těch, které mohou současně zabít více lidí a zakázaných doplňků. Potom je kompletovali a následně také prodávali. Dvojice nakupovala materiál pro výrobu hlavní samopalů SA vzor 61 a útočných pušek SA vzor 58. Po jejich vyrobení také upravovali jejich hlavně pro možnost osazení tlumičem,“ popsal v minulosti mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Zbraně prodali za desítky tisíc korun

Muži si také podle kriminalistů opatřili ze Slovenska několik kusů zbraní CZ Škorpion vzor 61 upravených pro střelbu náboji typu Flobert, které jsou na Slovensku volně prodejné jako zbraně kateforie D nepodléhající registraci. „U nich podle závěrů kriminalistů vyměnili hlavně za nově vyrobené v původní ráži 7.65 mm Browning, čímž uvedli zbraně opět do stavu způsobilého pro střelbu dávkou. Tímto způsobem byla rovněž pořízena a upravena jedna útočná puška SA vzor 58. Muži dále vyrobili několik tlumičů hluku výstřelu,“ přidal Ibehej.

Dvojice mužů následně prodala plně funkční zbraně schopné střelby dávkou. Šlo o jednu útočnou pušku SA vzor 58, dva samopaly vzor 61 a dva tlumiče hluku výstřelu. Zbraně či zakázané doplňky podle závěrů kriminalistů zakoupily tři další osoby za celkovou částku v řádech několika desítek tisíc korun.

„Někteří z obviněných dále přechovávali čtyři plně funkční samopaly SA vzor 61 a jeden samopal polské výroby vzor 63 (P 63) RAK. Dále připravovali nákup a kompletaci minimálně čtyř útočných pušek vzor 58 a čtyř samopalů vzor 61, jejichž výrobu již započali zhotovením hlavní pro uvedené hromadně účinné zbraně,“ popsal Ibehej.

Při několika domovních prohlídkách kriminalisté NCOZ zajistili velké množství dalších nelegálně držených zbraní, střelivo a hlavní části zbraní podléhající povinné registraci.

Na základě výsledků vyšetřování, které je u konce, bylo v říjnu 2018 u pěti obviněných osob rozšířeno trestní stíhání z dalších skutků kvůli hromadění dalších zbraní kategorií A, B, C a nelegálnímu přechovávání většího množství střeliva.

Pět osob tak teď čelí obvinění z nejvýše kvalifikované skutkové podstaty trestného činu nedovolené ozbrojování, dvě osoby jsou obviněny ze spáchání přečinu nedovoleného ozbrojování. Na jednu z těchto sedmi byl podán návrh na zastavení trestního stíhání.

Pěti ze sedmi obviněných hrozí v případě pravomocného rozsudku až osmiletý trest odnětí svobody, další dva jsou obviněni z trestného činu nedovoleného ozbrojování s nižší trestní sazbou. 

Autor: