Trutnov si vezme obří úvěr na opravu bazénu a středisko pro mládež

  10:30
Vysokou půjčku 350 milionů korun si chce vzít trutnovská radnice. Postaví za ni středisko pro mládež a opraví krytý bazén. Úvěr bude splácet 12 let. Stejnou částku si město půjčilo před téměř deseti lety na stavbu kulturního centra Uffo.

Vzhled areálu krytého bazénu v Trutnově se příliš nezmění. Autoři studie chtějí zachovat původní architekturu s využitím moderních materiálů. | foto: Atip

Uzavření úvěrové smlouvy už schválilo zastupitelstvo, půjčku bude město splácet do roku 2029. Podle koalice je pro tak odvážný krok při rekordně nízkých úrocích a šlapající ekonomice ideální doba. Části opozice se nelíbí, že nové zastupitelstvo, které vyjde z voleb v příštím roce, už nebude moci pootočit kormidlem.

Úvěr je podle trutnovského starosty Ivana Adamce (ODS) jedinou šancí tak velké investice uskutečnit. „Většina stran měla tyto projekty, které budou řádově stát stovky milionů korun, v předvolebních programech. Tak velké částky nikdy neušetříme a nemůžeme na to v současné době využít ani žádné dotační programy,“ vysvětluje starosta.

Středisko volného času vznikne přestavbou stávajícího sportovního areálu Na Nivách. Objekt získá novou vstupní část, kde bude kavárna, dětský koutek, ateliéry nebo divadelní sál. Ve druhé přístavbě vznikne lezecká stěna. Podle projektu se cena má pohybovat kolem 200 milionů korun, výběrové řízení na zhotovitele však podle všeho náklady sníží.

Stomilionovou hranici překročí také rekonstrukce krytého bazénu, který vznikl ještě za socialismu a už dosluhuje. V plánu je rozšíření plovárny o saunový svět a wellness zónu s vířivkami, divokou řekou nebo tobogany (o projektu jsme psali zde).

„Na podzim by se mohlo začít s rekonstrukcí areálu Na Nivách a v následujícím roce i s rekonstrukcí plaveckého bazénu,“ naznačuje mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Více než sto milionů korun z úvěru použije radnice na přefinancování stávajícího úvěru na společenské centrum Uffo, který neměl tak výhodné podmínky jako nová půjčka. Tím, že ho město splatí dříve, ušetří. Žádné další finanční závazky v tuto chvíli nemá.

Je to jedinečná situace, míní starosta

Trutnovu hraje všechno do karet. Radnici se s bankou podařilo vyjednat podmínky, které se už jen tak nebudou opakovat. Úrokovou sazbu usmlouvala na 0,19 procenta, k tomu bude splácet pohyblivou sazbu Pribor, což je průměrná sazba, za kterou si banky jsou ochotny navzájem půjčit peníze na mezibankovním trhu. Město bude ročně splácet 35 milionů korun, podle smlouvy musí úvěr začít čerpat do konce roku 2019.

„Je to jedinečná situace, levnější úvěry už nebudou. Banky budou přitvrzovat,“ upozorňuje starosta. Celou částku radnice nemusí vyčerpat, úvěr může kdykoli vypovědět.

Město si díky prosperující ekonomice a vyšším daňovým příjmům vytvořilo v předchozích letech dostatečný finanční polštář pro plánované investice. Loni hospodařilo s přebytkem 77 milionů korun, v součtu s rokem 2015 přebytek tvoří 105 milionů.

„Takhle dobře na tom město ještě nikdy nebylo. Musíme si však uvědomit, že se to může změnit. Pokud se objeví ekonomické problémy v Evropě, zejména v Německu, pocítíme to u nás velmi rychle,“ připomíná Ivan Adamec.

Pro úvěr zvedlo ruku 20 politiků, proti byli jen dva příslušníci opozice. Šest zastupitelů se zdrželo. Obě investice pravděpodobně schválí ještě stávající zastupitelstvo, takže to, které vzejde z voleb v roce 2018, už podle kritiků nebude mít žádný prostor to změnit.

„Pro město není 350 milionů likvidační částka, na druhou stranu to není málo. Pokud se obě investice začnou realizovat do voleb, nové zastupitelstvo se pak už nebude moci rozhodnout, zda tyto projekty chce. Město si mělo vzít menší úvěr, začít stavbou střediska volného času a nechat více prostoru pro budoucí zastupitele,“ míní Iva Řezníčková (KSČM).