U zámku Konice odhalili obří pilu, místní doufají v zápis mezi rekordy

  16:40
Dvanáctimetrová pila dominuje od sobotního poledne prostranství před zámkem v Konici na Prostějovsku. Místní nadšenci ji tu v čele se správcem zámku a duchovním otcem celého nápadu Pavlem Šínem odhalili v sobotu v pravé poledne. Impozantní pila s ostrými zuby doplňuje další dominantu - obří sekeru, která v Konici stojí od roku 2015.

„List pily měří na délku dvanáct metrů, na výšku má 1,2 metru,“ vypočítával Šín v posledních minutách před oficiálním odhalením pily.

Fotogalerie

To bylo naplánované na sobotní poledne, čas a ani rozměry pily přitom nebyly zvolené náhodně. Vše vychází z číselné symboliky a také z číslice šest, kterou Šín označuje za dokonalé číslo.

„Má jej v sobě i naše sekera, která měří šest metrů a šest centimetrů. A z toho jsem při stanovení délky pily vycházel. Tyto dvě šestky jsem sečetl a máme dvanáct. Celá pila navíc váží 750 kilogramů. Sečtěte sedmičku a pětku a jsme opět na dvanácti,“ líčí nadšeně Šín.

Proč se v téměř třítisícové Konici rozhodli vyrobit gigantickou pilu, vysvětluje Šín tím, že právě ta se k již proslulé sekeře hodí nejvíce. „Navíc přišel i impulz od dvou dam z domova důchodců, které nám vyrobily a věnovaly sekeru a pilu z papíru. A sekeru jsme tu už měli,“ dodává Šín.

Zdůrazňuje, že mu s výrobou pomohla řada kamarádů. Pracovat začali letos na jaře, jedním z posledních kroků bylo svaření pěti dílů, z nichž je list pily složený.

Sobotním odhalením ale Šínova práce nekončí. Usiluje o zapsání pily do světoznámé Guinnessovy knihy rekordů. Pilu tak o víkendu čekalo za dohledu kamer oficiální přeměření, všechny podklady pak z Konice poputují ke správcům slavné knihy.

„Teď budeme vše dávat dohromady, myslím, že na podzim bychom mohli mít jasno, zda se do Guinnessovy knihy dostaneme,“ uzavírá Šín.