Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obnovení Mariánského sloupu by bylo oslavou národní poroby

  14:10
Tvrdí to organizátoři petice proti vrácení barokní památky na pražské Staroměstské náměstí. Už ji také poslali na magistrát. Příští čtvrtek by se jí mělo zabývat zastupitelstvo hlavního města.

Jak vzniká kopie mariánského sloupu ze Staroměstského náměstí z roku 1650

Spoluautorka petice, spisovatelka Lenka Procházková, Rádiu Impuls řekla, že myšlence na obnovu sloupu je nutné zabránit za každou cenu: „Nyní je to už ve fázi, kdy veškeré součástky toho sloupu podle rozbitých, ale zachovalých i nezachovaných, ale nafocených fragmentů, jsou připraveny. Čeká se na poslední souhlas, aby ten nový sloup byl vztyčen na stejném místě. Tedy pár metrů od někdejšího popraviště, kde byla exemplárně popravována česká elita. Čili ke stému výročí založení demokratické republiky chce zřejmě římskokatolická církev ukázat, kdo tady nakonec zvítězil.“

Mariánský sloup postavený v roce 1650 strhl rozvášněný dav pět dní po vzniku Československé republiky v roce 1918. Příznivci znovuobnovení sloupu tvrdí, že nemá s katolicismem a Habsburky nic společného. Odpůrci mají přesně opačný názor.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ze zvukového záznamu níže:


Autor: