Charita postaví v kraji druhý hospic, získala pozemek ve Stěžerách

  15:36
Teprve druhé lůžkové zařízení poskytující hospicovou péči vznikne v Královéhradeckém kraji. Vybudovat ho chce Oblastní charita v Hradci Králové, která v krajském městě a okolí již poskytuje služby domácího hospicu. Vzniknout má poblíž Hradce Králové do čtyř let.

Hospic má vyrůst v areálu bývalé Hospodyňské školy ve Stěžerách. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zařízení pomáhající nevyléčitelně nemocným lidem zlepšit kvalitu života v jeho poslední fázi je nyní v kraji jen v Červeném Kostelci na Náchodsku. Sjíždějí se tam pacienti z celých východních Čech a kapacita nestačí poptávce.

Hradecká charita chce vybudovat menší hospic rodinného typu se zhruba patnácti lůžky. Inspirovala se v Německu. Objekt má mít uprostřed atrium se zahradou, aby se v něm lidé cítili jako doma.

„Máme objemovou studii, která nám ukázala, jak velké prostory potřebujeme a jak by ten objekt měl být koncepčně řešen. Teď by se mělo připravit zadání pro zhotovení projektové dokumentace,“ popisuje přípravy ředitel Oblastní charity Hradec Králové Vojtěch Šůstek.

Charita dlouho hledala vhodný pozemek pro stavbu. Kvůli specifickým požadavkům nebylo možné jít cestou přestavby starší budovy. Pozemek nakonec daroval Královéhradecký kraj. Hospic by měl stát na části pozemku bývalé střední školy ve Stěžerách u Hradce Králové. Kraj si dal podmínku, že pokud by hospic nevznikl, pozemek se mu vrátí. 

Charita odhaduje náklady na stavbu v desítkách milionů korun. Financovat ji chce z dotací, z vlastních zdrojů, z peněz od biskupství či darů od měst a sponzorů.

„Příprava a samotná stavba mohou trvat tři až čtyři roky,“ odhaduje Šůstek.

Hradecká charita nyní provozuje takzvaný domácí hospic, zdravotníci dojíždějí ke klientům domů. Ročně službu využije až 130 lidí. Část pacientů však potřebuje lůžkovou péči a přesun do Kostelce je pro ně kvůli velké vzdálenosti a delším čekacím dobám komplikovaný.

Autor: