Lidi z okolí Temelína čeká při volbách i referendum o zimním stadionu

  9:22
Vedení obce Temelín se bude v referendu ptát obyvatel, zda jsou pro stavbu sportoviště s ubytováním odhadem za 130 až 140 milionů korun. Pozemek, kde by se mělo stavět, patří obci.

Obec Temelín se stejnojmennou jadernou elektrárnou v sousedství. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Obyvatele obce poblíž jaderné elektrárny čeká v pátek a v sobotu kromě voleb do obecních zastupitelstev další rozhodování. V referendu se mají vyjádřit, jestli si přejí stavbu zimního stadionu.

Otázka zní: Souhlasíte s výstavbou Víceúčelové sportovní haly (zimní stadion) v obci Temelín.

Kromě Temelína budou na otázku odpovídat i lidé z dalších devíti osad, které pod něj patří. Celkově v nich žije 868 obyvatel - voličů je zhruba 700.

Obecní úřad už vybral vítěznou projektovou studii, přednost dostala pelhřimovská společnost AS Projekt CZ. Ta mimo jiné navrhla například podobu nového zimního stadionu v Jihlavě.

Objekt v Temelíně vyjde podle předběžných odhadů na 130 až 140 milionů korun.

„Bude to víceúčelová sportovní hala, jejíž součástí bude zimní stadion, ubytování, fitness a další vybavení. Pokud se obyvatelé rozhodnou pro stavbu, začneme na ní pracovat. Pozemek pro ni už máme vytipovaný, je náš,“ poznamenal starosta Temelína Josef Váca (nezávislý).

Podle analýzy může hala vydělávat

Podle informací z webu obecního úřadu si Temelínští nechali zpracovat ekonomickou analýzu projektu, který zatím stál dva miliony korun. Z ní vyplývá, že provoz sportovní haly přijde měsíčně na 230 tisíc korun, vydělat může až 300 tisíc.

Nejvíce na pronájmech pro sportovní utkání nebo na hobby aktivitách. Možnost ubytování má přilákat kluby ke sportovním soustředěním. Vše záleží na zájmu o pronájmy.

Podobný sportovní areál mají ve 30 kilometrů vzdáleném Veselí nad Lužnicí. Nabízí několik hřišť, zimní stadion i ubytování. „Musíme se hodně otáčet, abychom nebyli v minusu. Dvacet procent nákladů na provoz nám hradí město,“ uvedl Radim Heřman, vedoucí TJ Lokomotiva, která areál spravuje.

Obec Temelín hospodaří s ročním rozpočtem kolem 75 milionů korun, z toho přes 40 milionů příjmů má z daní, mimo jiné i díky jaderné elektrárně. Pro příští rok počítá s výdaji 110 milionů.