Místo kšeftu s cigaretami padly rány, pak zmizely miliony i obžalovaný

  16:40
Před dvanácti lety si Zdeněk Grossert podle obžaloby se svým známým dohodl obchod s cigaretami. Transakce ale pro druhého muže skončila špatně. Grosserta teď soudí za to, že kumpána udeřil do hrudníku a do hlavy tak, že upadl do bezvědomí. Pak muži sebral připravené dva miliony korun a utekl.

Časová prodleva mezi žalovaným zločinem a časem soudu vznikla proto, že se Grossert skrýval pod falešnými identitami až do roku 2012, kdy ho na ruzyňském letišti dopadla policie. Nyní může u Krajského soudu v Brně dostat za loupež pět až dvanáct let vězení.

Podle spisu v únoru roku 2005 nalákal svého známého k obchodu s cigaretami. Přijeli k Celnímu skladu ve Slatině, ve kterém cigarety měly být. Grossert podle obžaloby odešel do budovy celnice, kde si prohlédl možnosti úniku.

Do auta k poškozenému muži se vrátil s údajně padělanou fakturou, kterou si dopředu připravil. Žádal od něj peníze, které měl muž nachystané v balíčcích, aby mohl obchod zprostředkovat. Celkovou částku, která v přepočtu činila více než dva miliony korun, měl poskládanou v eurech, dolarech i korunách.

Když se jeho společník ozval, že mu peníze nedá a chce se obchodu účastnit osobně, Grossert ho podle žaloby praštil do břicha a do hlavy. Muž zůstal omráčený v autě, zatímco Grossert s penězi zmizel.

Na útěku používal falešná jména

Obžalovaný u soudu vypověděl, že na celnici nikoho neomráčil. „Dal jsem mu fakturu, on mi dal peníze a pak odjel. Nikoho jsem nepraštil,“ prohlásil Grossert.

Poškozený u soudu naopak tvrdil, že jej Grossert přepadl a okradl. „Řekl mi, že má známého, který mu prodá cigarety a my je prodáme dál. Tak jsme se sešli, jeli jsme na celnici, kde mu měl cigarety předat. Odešel dovnitř a když mi dal fakturu, praštil mě do hrudi a do zátylku,“ tvrdí oloupený muž.

Když se probral z bezvědomí, šel údajně na celnici a tam se dozvěděl, že nikdo o žádném obchodu nic neví.

Po incidentu se Grossert ukrýval v Praze pod různými jmény. Vyhýbal se také příbuzným, kterým posílal pohledy, na kterých falšoval odeslání z Německa nebo z Anglie. Přitom ale pobýval celou dobu v Česku.

Nejčastěji používal občanku Tomáše Šrubaře, jejíž skutečný vlastník ve výslechu uvedl, že o doklad přišel už v roce 1999. Muž je proto dále vyšetřován pro falšování dokladů nebo pro podvod se škodou půl milionu.

Autoři: