K delšímu bezplatnému parkování u obchodního domu postačí i nanuk

  10:28
Provozovatelé nákupního centra Uni Hobby na Špitálském předměstí v Jihlavě se už nemohli dívat na to, jak jim parkoviště pro zákazníky plní pacienti sousední nemocnice a Domu zdraví. Stání od hodiny výše zpoplatnili. A platí, že čím více v obchodě zákazníci utratí, tím déle mohou na parkovišti stát zdarma.

Obchodní centrum Uni Hobby v Jihlavě mění režim parkování. U vjezdu na parkoviště už se objevilo nové upozornění. | foto: Jaroslav Paclík, MF DNES

Na parkovišti u obchodů na jihlavském Špitálském předměstí se objevily nové značky. Upozorňují na jiný režim parkování.

„V poslední době jsme zaznamenali poměrně velké množství stížností na kvalitu parkování, a to nejen před naším obchodním domem, ale v celém areálu obchodního centra. Zákazníci si především stěžovali na to, že je parkoviště téměř obsazeno a oni musejí parkovat poměrně daleko od vchodu a se svým nákupem, který je většinou těžší a objemnější, váží poměrně dlouhou cestu,“ vysvětluje provozní ředitel společnosti Uni Hobby Aleš Oulehla.

Protože stání v areálu nemocnice jsou zpoplatněná, mnozí řidiči hledají variantu stání zdarma. A v tomto směru jim obchodní centrum na Špitálském předměstí přicházelo vhod. Jenže teď už si za případné dlouhodobější stání budou muset pár desetikorun připlatit.

Nebo budou muset zajít na nákup do marketu, popřípadě si alespoň umýt auto v myčce.

Nový parkovací režim u Uni Hobby

Parkovné:

  • 1. započatá hodina zdarma
  • 2. započatá hodina - 30 Kč
  • 3. započatá hodina - 40 Kč
  • 4. a každá další započatá hodina - 50 Kč
Zvýhodnění pro zákazníky:

  • Při nákupu do 500 Kč či využití myčky je i 2. hodina zdarma.
  • V případě nákupu od 500 do 1 000 Kč se neplatí i 2. a 3. hodina.
  • Za pořízení zboží za 1 000 až 2 000 Kč dostanete navíc i 4. započatou hodinu zdarma.
  • Ještě větší nákup pak znamená bezplatné parkování po celý zbytek dne.
Zdroj: Uni Hobby

„První hodina parkování je každopádně zdarma. Další započatá hodina je opět zdarma - po předložení dokladu o koupi zboží, a to v jakékoliv hodnotě a v jakémkoliv obchodě v tomto obchodním centru, včetně samoobslužné myčky aut,“ popisuje Oulehla. Čím větší pak nákup je, tím déle šofér na parkovišti auto může nechat stát.

Když si například koupí nanuk, bude mít stání prodloužené na dvě hodiny zdarma. Pokud pořídí třeba nějaké svítidlo za více než dva tisíce korun, smí s vozem parkovat u Uni Hobby celý den.

Na parkovišti bude obsluha vydávat parkovací lístky. Před odjezdem vybere případnou platbu.

„S majiteli obchodního centra a parkovišť pak projednáváme možnou výstavbu automatického parkovacího systému včetně závor a platebních automatů. Od kdy k této úpravě dojde, zatím nevíme,“ řekl provozní ředitel firmy Uni Hobby.

Nemocnice postaví další parkoviště na místě infekčního pavilonu

Jihlavská nemocnice má k dispozici 520 parkovacích míst ve třech lokalitách. „Nejvíce zaplněná bývají parkoviště z ulice Vrchlického (v té se nachází i obchodní centrum, pozn. red.), naopak klasicky nejméně zaplněná jsou nejvzdálenější místa ve směru k čerpací stanici Tank Ono,“ popsala situaci mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Teď v létě je podle ní situace trochu lepší, parkoviště nebývají plná jako po zbytek roku.

Nemocnice navíc chystá stavbu nového parkoviště tam, kde stával starý infekční pavilon. „Teď je toto místo ještě vyhrazené pro přestavbu interního pavilonu, jsou tam stavební buňky. Jakmile však skončí opravy pavilonu, měla by se na jaře začít dělat zpevněná plocha pro stání aut. Počítá se zhruba se stovkou míst na parkování,“ uvedla Zachrlová.

Část návštěvníků nemocnice zřejmě bude stát i na P+R parkovišti, které teď město buduje u ústředního hřbitova. „Využijí ho ale i jiní návštěvníci, ať už hřbitova nebo města,“ doplnil vedoucí radničního odboru dopravy Ján Tinka.

Dlouhodobé stání zpoplatnila už i jiná nákupní centra ve městě

Dlouhodobější parkování z jihlavských obchodních center zpoplatňuje také City Park. Závory a parkovací automat má rovněž Lidl u fotbalového stadionu. Delší stání není možné ani u supermarketu Terno u hřbitova.

Zda řidiči dodržují režim parkování, kontrolují policisté. „Zpravidla je to na základě oznámení ze strany provozovatelů,“ vyjádřil se za městskou policii zástupce ředitele Stanislav Maštera. Pokuta se obvykle pohybuje v řádu stokorun, může ale dosáhnout až výše dvou tisíc korun.

„Při kontrolách se ovšem zaměřujeme i na odložené věci ve vozidlech, na dodržování pravidel parkování na stáních pro invalidy a na dodržování vyhlášky zakazující žebrání,“ dodal Maštera.

Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové bývá obvykle v okolí nemocnic nedostatek parkovišť. Ale nejen tam. „Obecně lze říci, že nutnost navýšení počtu parkovacích míst je v Jihlava velká,“ sdělila.

Město také připravuje rozšíření rezidentských parkovacích zón. To by se mělo v budoucnu týkat až ulice U Cvičiště, která končí u nemocnice.