Občané Karviné nebudou od příštího roku platit za odpady

  10:03
Od příštího roku budou mít občané Karviné odpady zadarmo. Novou vyhlášku schválili zastupitelé města.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

„Vycházíme tak vstříc slušným a platícím občanům města, chceme jim aspoň takto ulevit. Pro čtyřčlennou rodinu to například znamená úsporu dva tisíce korun ročně,“ říká předkladatel návrhu, ekonomický náměstek primátora Jan Wolf (ČSSD).

„Dlužníků se to bude týkat jen v případě, že své závazky do 30. září 2018 uhradí. Pokud ale dluhy nesplatí, osvobození od poplatku se jich netýká,“ doplnil Wolf.

Pro většinu občanů to bude znamenat zrušení plateb například na SIPO. Tedy žádné starosti. Případné trvalé příkazy pro platby z účtů si samozřejmě lidé zruší sami. V květnu a červnu bude magistrát posílat upomínky dlužníkům s upozorněním na povinnost splacení starších dluhů do 30. září, od října 2018 pak budou chodit složenky a poběží exekuce vůči dlužníkům.

Jak je uvedeno výše, nulový poplatek se týká výhradně těch, kteří nemají na odpadu dluhy. Městu dluží lidé za odpady od roku 2002 už 27 miliónů korun, spolu s penále z prodlení je to cca 39 miliónů.

Radnice vymáhá dluhy systematicky vlastními silami, máme také exekutora, kterému město neplatí nic a který má výnosy pouze z vymožených částek.