Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O víkendu se na Veselém kopci u Hlinska uskuteční Veselokopecký jarmark

  9:19
V sobotu 15. a v neděli 16. července v době od 9 do 17 hodin se na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční Veselokopecký jarmark.

Veselokopecký jarmark | foto: Kraj Vysočina

Je to jedinečná příležitost k seznámení se s tradičními řemesly a řemeslníky. Pozvání k účasti přijala více jak stovka pečlivě vybraných lidových výrobců z celé České republiky, včetně výrobců oceněných titulem Nositel tradice. V prostředí muzea v přírodě tak budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si a nakoupit krásné výrobky. Ale také sledovat řemeslníky při práci a využít možnosti vyzkoušet si svoji zručnost ve výtvarných dílničkách. „Budou zastoupeny různé řemeslné techniky: ručně tkané žinylkové textilie, modrotisk, kanafas, keramika, lidové hudební nástroje, dřevěné užitné předměty (např. hrábě, násady, kosišťata, vařečky, misky aj.), bylinky. Zaujmou jistě kováři, košíkáři, opálkáři, skláři, dráteníci, ale také výrobci hraček, drobné bižuterie a další“, upřesňuje Ilona Vojancová, etnografka a organizátorka jarmarku. Návštěvníci mohou využít nejen občerstvení připravené v Hospodě Na vejměnku přímo v areálu muzea, ale i nabídky tradičního pečiva, pražených mandlí, oříšků, medových dobrot a podobně. Po oba dny navíc zpestří atmosféru doprovodný kulturní program: v sobotu 15. 7. vystoupí dětský folklorní soubor Groš z Dolní Rožínky a folklorní soubor Baldrián z Pardubic, v neděli 16. 7. folklorní soubor Vysočan z Hlinska. V sobotu i neděli potěší návštěvníky kramářské písničky v podání Pouličníků z Tábora.

Během jarmarku si návštěvníci mohou samozřejmě prohlédnout i všechny expozice v roubených objektech, včetně výstav s názvy Jsme tu pro vás a Mozaiky tradiční lidové kultury Pardubického kraje umístěných ve statku z Mokré Lhoty.

Podrobnosti naleznete na www.vesely-kopec.eu.