Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový Jičín se připojí k Hodině Země

  20:40
Nový Jičín se i letos připojí k mezinárodní kampani Hodina Země. V sobotu 25. března 2017 se centrum města na šedesát minut zahalí do tmy. V rámci celosvětového happeningu v době od 20:30 do 21:30 hodin zhasnou reflektory osvětlující farní kostel, radniční věž i budovu Beskydského divadla. Také středová plocha náměstí na hodinu potemní. Podloubí a ulice zůstanou osvětleny kvůli zajištění bezpečnosti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Novojičínská radnice se k Hodině Země připojuje od roku 2011. „Tímto symbolickým gestem chceme dát najevo, že věnujeme pozornost ochraně životního prostředí a klimatu,“ řekl místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka.

Město však nezůstává jen u symbolických kroků. Zateplováním staveb snižuje energetickou náročnost budov. „Finančně podporujeme výměnu starých kotlů v domácnostech v Kojetíně za ekologický zdroj topení a přispíváme na budování domovních čistíren odpadních vod v místních částech, kde není splašková kanalizace,“ doplnil Syrovátka.

Nový Jičín se také snaží vytvářet podmínky pro bezpečný provoz ekologické cyklistické dopravy. Z Nového Jičína do Hostašovic vede cyklostezka a v letošním roce budou vybudovány cyklopruhy na Palackého ulici.

Radnice pořádá soutěže pro školáky, které je motivují třídit odpad. Občané dostávají tašky na tříděný odpad a papírové boxy na baterie. Na území města je rozmístěno 333 kontejnerů na plast, sklo a papír, 13 na elektroodpad, v dubnu bude, jako každý rok, rozvezeno do ulic 186 nádob a 19 velkoobjemových van na bioodpad 26 nádob na textil.