Nový jednací řád zastupitelů omezuje diskuzi, zlobí se ústecká opozice

  11:04
Nový jednací řád, který nyní schválilo městské zastupitelstvo v Ústí nad Labem, je podle opozice skandální a nedemokratický. Opoziční zastupitelé říkají, že omezuje prostor promluvit jak jim samotným, tak i veřejnosti.

Zasedání ústeckého zastupitelstva, které schválilo opozicí kritizovaný nový jednací řád. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Podle jednacího řádu se totiž smějí členové zastupitelstva k jednotlivým bodům vyjádřit jen dvakrát a v limitu tří minut. Pokud budou chtít mluvit vícekrát, musí to odhlasovat jejich kolegové. 

Veřejnost se může zapojit také, svůj příspěvek však musí zkrátit také na tři minuty a pronést jej z balkonu. Přímo do sálu již občané nesmí, přestože v minulosti to nebyl problém.

„Nevidíme důvod, proč by veřejnost měla být držena na balkoně. Velmi problematická při schválení tohoto bodu je skutečnost, že veřejnost do sálu bude moci jen na pozvání. Je otázka, kdo to pozvání bude udělovat a jestli ho nedostanou jen lidé s členskou kartičkou ANO, tak jako tomu bylo na ustavujícím zastupitelstvu,“ pronesl například Lukáš Blažej (PRO! Ústí) v narážce na to, že hnutí ANO je ve vedení krajského města.

Podle primátora Petra Nedvědického (ANO) je takové pozvání určeno hlavně důležitým hostům, jako jsou ředitelé spřátelených organizací nebo úředníci z krajského úřadu a ministerstev. 

„Zvát by je měli radní a po poradě s radními i jednotliví zastupitelé. O tom, kdo dostane pozvánku, budu předpokládám rozhodovat já, je zbytečné tím zaměstnávat radu. Pokud si budou chtít pozvat hosta i opoziční subjekty, nebude problém,“ vysvětlil Nedvědický.

Už během jednání se ale ukázaly nedostatky této novinky. Zastupitelé museli hned dvakrát hlasovat, aby opozičníci Karel Karika (PRO! Ústí) a Yveta Tomková (Vaše Ústí) mohli své připomínky přednést i potřetí.

„Je vidět, že možnost mluvit jen dvakrát skutečně trochu zdržuje. Kdyby zastupitelé dostali delší čas, pak by se do toho dvojího termínu výstupu vešli. Asi to budeme muset ještě vyhodnotit,“ doplnil primátor.

Ani občanům, kteří se na jednání přišli podívat, se takové změny nelíbí. „Ty, kteří změnu navrhují, v nejmenším nezajímá, co nás trápí. Občan se může vyjádřit jen jednou, to je diskuze? Toto opravdu myslíte vážně?“ ptala se jedna Ústečanka.

Opoziční hnutí PRO! Ústí navrhlo zachovat jednací řád ve stejné podobě, jako fungoval doposud. Pro bylo ale jen dvanáct zastupitelů.