V bývalé klatovské porodnici má vzniknout domov pro seniory s Alzheimerem

  13:06
Radnice v Klatovech už nechce, aby místní senioři s demencemi končili v sociálních zařízeních v okolních městech. Proto připravuje stavbu domova pro lidi s Alzheimerovou chorobou a dalšími demencemi. Vzniknout by měl zhruba do dvou let.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Domov, který ponese jméno bývalého starosty Klatov a lékaře Aloise Maška, by měl vzniknout přebudováním bývalé porodnice.

Projekt chválí i Plzeňský kraj, protože čekací doby v domovech se zvláštním režimem jsou mnohem delší než v těch pro seniory. „Populace stárne a každý z nás bude mít v rodině někoho, kdo bude potřebovat pomoc třetí osoby,“ uvedl místostarosta Klatov Václav Chroust.

„Maminky dnes rodí později. Dcery nebo synové proto bývají ještě v produktivním věku, když se musí starat zároveň o svoje děti i o své rodiče, což je velmi těžké,“ dodal místostarosta.

Město nyní připravuje žádost o dotaci. V zařízení by mělo být 48 lůžek. Na přestavbu porodnice bude potřeba 140 milionů korun, přes 60 milionů by měla pokrýt dotace. „Je to záležitost příštího volebního období,“ dodal Chroust.

Ředitelka Městského ústavu sociálních služeb Klatovy Alena Kleinerová odhadla, že zařízení by mohlo město otevřít do dvou až tří let. Podle ní Klatovy podobné zařízení nutně potřebují, protože mají jen domovy pro seniory, ale domov se zvláštním režimem ne.

Situace kritická není, ale hledání místa trvá dlouho

Místní tak odcházejí hlavně do domovů v Domažlicích, Plzni, Letinech a Sušici. „Všichni, kdo to nutně potřebují, sice nakonec místo najdou, ale hledání je obtížné a nějakou dobu to trvá,“ vysvětlila Kleinerová.

Když se totiž porovnávají žádosti seniorů ve stejné situaci, vždy je v městském zařízení upřednostňován místní zájemce. „Když je ale někdo v krizové situaci, třeba je propouštěný z léčebny dlouhodobě nemocných, přijmou nám ho,“ dodala Kleinerová.

Město zvažovalo zřídit oddělení se zvláštním režimem v jednom ze dvou domovů pro seniory v Klatovech, ale když se naskytla možnost využít městskou budovu, zvolila tuto variantu. Vybrané místo je podle Kleinerové velmi příhodné, protože je uprostřed parku v pěkném prostředí.

Náměstek hejtmana pro sociální oblast Zdeněk Honz uvedl, že lůžek v domovech se zvláštním režimem je málo, proto je podle něj každá podobná investice pozitivní událostí. „Vycházím z čekacích dob v krajských zařízeních. Například v domově se zvláštním režimem v Tachově se čeká zhruba dva měsíce, zatímco v tamním domově pro seniory jsou to dva až tři týdny,“ popsal Honz.

Protože většina žadatelů o umístění do domova pro seniory či domova se zvláštním režimem má podáno několik žádostí na různých místech a není tedy jasné, jaká je skutečná potřeba, hejtmanství podle Honze připravuje užitečnou aplikaci. Ta by měla vyřadit duplicitu a zjistit skutečný počet žádostí ve všech krajských, městských, církevních i soukromých zařízeních. Spuštěna má být na konci letošního roku.