Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

  16:08
Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro Severočeské vodovody a kanalizace. Firma se na školu obrátila v rámci kampaně Kohoutkovou? Proč ne.

Vodárna se tak snaží podporovat restaurace, které hostům nabízí k pití kohoutkovou vodu. Právě karafy, které navrhli studenti novoborské školy, se ve vybraných podnicích v severních Čechách objeví. 

„Do návrhů jsme zapojili studenty třetího a čtvrtého ročníku. Jak skláře, tak designéry. Zajímavé je, že karafa, která se firmě líbila v návrhu nejvíc, musela doznat řadu změn,“ uvedl Pavel Tille, vedoucí školní hutě. 

Autorkou karafy je studentka Kristýna Holcová. Na počítačově zpracovaném návrhu nádoba připomínala zmuchlanou vázu.

„Na papíře to vypadlo velmi zajímavě, neotřele. Ale už když jsem ten návrh viděla, tak jsem si říkala, jak tu karafu budou chtít vymývat? Byla až moc kroucená, spousta záhybů. Pro každodenní používání trošku nepraktická. To je někdy problém designových kousků,“ zmínila ředitelka školy Ilona Tománková. 

Vzhled karafy z křišťálového skla se tak musel upravit. Kroucená už je jen v prostřední části, změnit se muselo i hrdlo, aby voda přes záhyby tekla jen do skleničky a ne okolo. I když se od původního návrhu liší, hosty v restauracích zaujme i tak. 

Žáci obdrží finanční odměnu

Navíc je každý kus originál, protože jde o ruční práci. A to jak studentů, tak i učitelů školy, kteří jim v huti pomáhají.

Kromě karafy od Holcové zaujal zástupce vodárny i nápad Jakuba Kadeřábka a Moniky Kadorové. Všichni tři žáci obdrží od firmy finanční odměnu. 

Fotogalerie

„Pro nás jsou tyto akce velmi prestižní, firmy se na nás často obrací. Už jsme navrhovali a vyráběli ceny pro Český svaz pivovarů či Osobnost roku a podobně. I pro studenty je zajímavé, když navrhnou něco, co není jednorázové, ale předává se dál,“ řekla Tománková.

O úrovni školy svědčí i to, že její absolventi nemají problém se uplatnit. „Spolupracujeme s firmou Lasvit, Moser, Ajeto, Preciosou. Teď se tu objevila sklárna z bavorské Frauenau. Nastupuje k nim náš vyučený formař a další se tam chystají na praxi. Nabízejí jim velmi dobré finanční podmínky,“ řekl Tille.