Nové Město nechce areál Textilany. Majitel ho může rozprodat po částech

  6:16
Opuštěný a zchátralý areál bývalé Textilany v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku, který vlastní podnikatel Martin Šetina, mohlo koupit město. Zastupitelé ale nakonec koupi nepodpořili. Starosta se obává, že majitel teď může areál rozprodat po částech.

Textilana v Novém Městě pod Smrkem. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ani snížení ceny nepřesvědčilo zastupitele v Novém Městě pod Smrkem, aby hlasovali pro koupi rozlehlého areálu bývalé Textilany. Ten vlastní podnikatel Martin Šetina z Prahy, který ale s médii nekomunikuje. Městu nabízel osmihektarový areál už před třemi lety za 22 milionů korun.

„Teď šel s cenou dolů, dohodli jsme se ale, že částku nebudeme zveřejňovat. Snížení ale bylo opravdu znatelné. Nicméně zastupitelé ani tak koupi areálu nepodpořili. Neprošlo to o jeden hlas,“ uvedl dosavadní starosta Pavel Smutný.

Podle něj je škoda, že město na nabídku nekývlo. „Trochu se bojím, že to majitel může rozprodat po kusech. Už teď má připraven k prodeji objekt jízdárny a připravena je i další hala. Jakmile to začne prodávat po částech, už tam nikdo nic nepostaví,“ domnívá se Smutný.

O pozemek projevili zájem dva investoři

O obří pozemek při samém vjezdu do Nového Města už přitom projevili zájem dva investoři. Chtějí tam postavit tři výrobní haly a další prostory k pronájmu. Práci by tam mohlo najít dvě stě až tři sta lidí.

Pro oblast Nového Města, kde je vysoká nezaměstnanost, by to bylo velkým přínosem.

„Máme dva subjekty, které by chtěly v tomto území fungovat, ale nejsou schopny uskutečnit vlastní výstavbu. To znamená ten areál koupit a vlastnit ho. Jsou to velké mezinárodní korporátní společnosti, které ze své podstaty chodí pouze do nájmů. Se stávajícím majitelem se ale nemohou dohodnout,“ zmínil na zastupitelstvu Jan Hospodář z realitně-poradenské společnosti.

Potíž je v tom, že zmíněné firmy chtěly po majiteli rezervační smlouvu na několik let. V podstatě by se tam tak zhruba tři roky nic nedělo, než by se získalo územní rozhodnutí, demoliční výměr, stavební povolení a sehnali se nájemci. Teprve pak by firmy majiteli zaplatily.

Starosta se děsí frýdlantského scénáře

„Chápu, že se mu nechce další roky čekat a platit z areálu daň z nemovitosti. I proto mi přišlo dobré, aby bývalou Textilanu koupilo město, které by se pak s investory dál dohodlo. Měli bychom v rukou i nástroj, jak si ohlídat, co na té obrovské ploše vznikne. Trochu mě děsí to, co se stalo ve Frýdlantu, kde se město tak dlouho odhodlávalo ke koupi bývalého Slezanu, až je v dražbě přeplatil jiný zájemce,“ zmínil starosta Smutný.

Jenže část zastupitelů na posledním jednání měla z koupě Textilany obavy. Podle nich chybí záruka, že investoři skutečně přivedou do města výrobu a dají lidem práci.

„Navíc nemáme dotaci na demolici starých hal, nemáme posudek na ekologickou zátěž. Nevíme, jak je to tam s vodou, nemáme ucelený záměr, jasnou ekonomickou rozvahu,“ řekl místostarosta Miroslav Kratochvíl. Jestli se koupí areálu bude zabývat i nové zastupitelstvo, zatím není jasné.