Novorolská porcelánka zkouší prototyp nové pece, ušetří jí energie

  14:22
Až pětinovou úsporu ve spotřebě energie a ušetřené statisíce korun ročně na přípravcích pro přežah si slibují v novorolské porcelánce Thun 1794 od instalace nové přežahové pece. Prototyp zařízení dávali dohromady odborníci z porcelánky společně s projektanty společnosti Realistic.

„Přežah je pro výrobu porcelánu důležitým stupněm. Surový materiál v peci dostává při teplotě 1000 stupňů pevnost střepu a hlavně získá nasákavost, která je důležitá pro další procesy,“ vysvětlil Vlastimil Argma, generální ředitel novorolské porcelánky. Ta spuštěním nové pece vstupuje po půlstoletí do nové éry. „Původní pec čeká demolice,“ podotkl Argman.

Fotogalerie

Samotným zápalem ovšem práce na nové peci zdaleka nekončí. Teď ji budou odborníci „učit“. Studium zařízení zabere odhadem půl roku.

„Cílem je, aby obsluha pece nemohla udělat chybu. A kdyby ji náhodou udělala, aby technologie sama dokázala určit, že příkaz je mylný,“ vysvětlil za Realistic Tomáš Egermajer.

„Až celý sytém doladíme, dokáže zařízení například podle váhy vozíku určit, jaké výrobky jdou do pece, a podle toho změní teploty pro vypalování,“ řekl Argman.

Projektant prototypu nové pece Zdeněk Pinc, který v prvních dnech přímo na místě dolaďuje její systémy, však věří, že „škola“ skončí i dříve.

„Všechna naše zařízení jsou dostupná online, takže chování pece můžeme sledovat i na dálku,“ vysvětlil Pinc. Technologie samotného pálení je podle něj už vyzkoušená z dřívějších zařízení. Novorolská pec je ale unikátní v tom, že ji v Realisticu „šili na míru“ právě Thunu.

Investici za více než 42 milionů korun finančně podpořilo ministerstvo průmyslu a obchodu z operačního programu Podnikání a inovace. Dotace se pohybovala mezi 50 a 55 procenty.

„Budoucnost patří projektům zaměřeným na úsporu energií a na výzkum, vývoj a inovace. V Nové Roli se tyto věci potkaly,“ uvedl za ministerstvo Petr Porák.

Zařízení je 48 metrů dlouhé a 42 vozíků s výrobky novorolské porcelánky jím projde zatím za šestnáct hodin. „Reálné je ovšem zkrátit tuto dobu na dvanáct hodin,“ upozornil Vlastimil Argman.

Oproti původní peci, v níž přežah trval 32 hodin, se tak doba tohoto technologického kroku výrazně zkrátí. A s ní i spotřeba zemního plynu, kterým se v peci topí.